Vuelta a España 2002  |  Stage 3. San Vicente de Raspeig - Murcia   

57th edition

134 km, 9 September 2002

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 3h07'37"
2.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
3.
Erik ZABEL
Team Telekom
4.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
5.
Sven TEUTENBERG
Phonak
6.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
7.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
8.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
9.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
10.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
11.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
12.
Robert SASSONE
Cofidis
13.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
14.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites
15.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
16.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
17.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
18.
Gabriele BALDUCCI
Tacconi Sport - Emmegi
19.
Angelo FURLAN
Alessio
20.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
21.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 06"
22.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
23.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
24.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
25.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites
26.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
27.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
28.
Lauri AUS
Ag2r
29.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
30.
David MILLAR
Cofidis
31.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
32.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio
33.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
34.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
35.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
36.
Rolf ALDAG
Team Telekom
37.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
38.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
39.
Matthias KESSLER
Team Telekom
40.
Oskar CAMENZIND
Phonak
41.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
42.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
43.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
44.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
45.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
46.
Daniel BECKE
Team Coast
47.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
48.
Massimiliano LELLI
Cofidis
49.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
50.
Alberto VINALE
Alessio
51.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
52.
Bert GRABSCH
Phonak
53.
Guido TRENTIN
Cofidis
54.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
55.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
56.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
57.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
58.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
59.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
60.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
61.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
62.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
63.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
64.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
65.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
66.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
67.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
68.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
69.
Marco VELO
Fassa Bortolo
70.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
71.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
72.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
73.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
74.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
75.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
76.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
77.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
78.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
79.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
80.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
81.
Michael BARRY
US Postal Service
82.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
83.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
84.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
85.
Robert BARTKO
Team Telekom
86.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
87.
Andreas KLIER
Team Telekom
88.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
89.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
90.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
91.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
92.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
93.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
94.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
95.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
96.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
97.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
98.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
99.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
100.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
101.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
102.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
103.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
104.
Corrado SERINA
Index - Alexia Alluminio
105.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
106.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
107.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
108.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
109.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
110.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
111.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
112.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
113.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
114.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
115.
Médéric CLAIN
Cofidis
116.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
117.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
118.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
119.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
120.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
121.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
122.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
123.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
124.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
125.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
126.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
127.
Benoît SALMON
Phonak
128.
Iñigo CUESTA
Cofidis
129.
Daniel SCHNIDER
Phonak
130.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
131.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
132.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
133.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
134.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
135.
Antonio CRUZ
US Postal Service
136.
Stéphane HEULOT
BigMat - Auber 93
137.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
138.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
139.
Daniel ATIENZA
Cofidis
140.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
141.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
142.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
143.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
144.
Mauro ZANETTI
Alessio
145.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
146.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
147.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
148.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
149.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
150.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
151.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
152.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
153.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
154.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
155.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
156.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
157.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites
158.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
159.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
160.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
161.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
162.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
163.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
164.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
165.
Christophe ORIOL
Ag2r
166.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
167.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
168.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
169.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
170.
Nicolas PORTAL
Ag2r
171.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
172.
Stephane BERGES
Ag2r
173.
Matthew WHITE
US Postal Service
174.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
175.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
176.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
177.
Raffaele FERRARA
Alessio
178.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
179.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
180.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
181.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
182.
Daniele GALLI
Index - Alexia Alluminio
183.
Andrea BROGNARA
Alessio
184.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
185.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
186.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
187.
Reto BERGMANN
Phonak
188.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
189.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
190.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
191.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
192.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
193.
Bram TANKINK
Domo - Farm Frites
194.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
195.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
196.
Marco MAGNANI
Index - Alexia Alluminio
197.
David ZABRISKIE
US Postal Service
198.
Thierry LODER
Ag2r
199.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
200.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 02'30"
201.
Xavier JAN
BigMat - Auber 93 02'32"
202.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 05'29"
203.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step

Stage information

Start, finish: Stage 3. San Vicente de Raspeig - Murcia

Race Type: Sprint stage

Distance: 134 km

Date: 9 September 2002