Tour de France 2003  |  Stage 15. Bagnères-de-Bigorre - Luz-Ardiden   

90th edition

159.5 km, 21 July 2003

Rider Team Time
1.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor 4h29'26"
2.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 40"
3.
Jan ULLRICH
Team Bianchi
4.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
5.
Christophe MOREAU
Crédit Agricole 43"
6.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 47"
7.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Imax 01'10"
8.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 02'07"
9.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor 02'45"
10.
Sylvain CHAVANEL
Brioches La Boulangère 02'47"
11.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax 03'12"
12.
Denis MENCHOV
iBanesto.com
13.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
14.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 03'24"
15.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
16.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 04'10"
17.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 04'25"
18.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 05'27"
19.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 05'36"
20.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
21.
Michael BOOGERD
Rabobank 06'17"
22.
Didier ROUS
Brioches La Boulangère 07'00"
23.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 07'21"
24.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 08'03"
25.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour 08'49"
26.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
27.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
28.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi 09'15"
29.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
30.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom 09'49"
31.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 10'13"
32.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
33.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
34.
Massimiliano LELLI
Cofidis 10'40"
35.
Laurent BROCHARD
Ag2r 11'04"
36.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo 11'11"
37.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
38.
Laurent DUFAUX
Alessio 11'16"
39.
Nicolas FRITSCH
Fdjeux.com 11'53"
40.
Jörg LUDEWIG
Saeco 12'26"
41.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi 12'56"
42.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Imax 13'37"
43.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 16'26"
44.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
45.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
46.
Nicolas PORTAL
Ag2r
47.
Michael ROGERS
Quick Step - Davitamon
48.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
49.
Andy FLICKINGER
Ag2r
50.
Matthias KESSLER
Team Telekom
51.
Grischa NIERMANN
Rabobank 17'40"
52.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor 19'49"
53.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
54.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Team Telekom
55.
Jérôme PINEAU
Brioches La Boulangère
56.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
57.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon 23'02"
58.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo
59.
Walter BÉNÉTEAU
Brioches La Boulangère
60.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
61.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
62.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
63.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
64.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon
65.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
66.
Daniele NARDELLO
Team Telekom
67.
Mario AERTS
Team Telekom
68.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - So.Di
69.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
70.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
71.
Cédric VASSEUR
Cofidis
72.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
73.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 23'21"
74.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon 25'07"
75.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
76.
Salvatore COMMESSO
Saeco 25'28"
77.
Fabio SACCHI
Saeco 28'36"
78.
Andrea PERON
Team CSC - Imax
79.
Andrea NOÈ
Alessio
80.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
81.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère
82.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
83.
Erik ZABEL
Team Telekom
84.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
85.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor
86.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
87.
Rolf ALDAG
Team Telekom
88.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
89.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
90.
Iñigo CUESTA
Cofidis
91.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Imax
92.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Imax
93.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
94.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
95.
Laurent LEFÈVRE
Jean Delatour
96.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
97.
Franck RÉNIER
Brioches La Boulangère
98.
Thomas LIESE
Team Bianchi 34'44"
99.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
100.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon
101.
Leon VAN BON
Lotto - Domo
102.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
103.
Daniel BECKE
Team Bianchi
104.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca
105.
Bram DE GROOT
Rabobank
106.
Médéric CLAIN
Cofidis
107.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
108.
David MILLAR
Cofidis
109.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
110.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
111.
Philippe GAUMONT
Cofidis
112.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour
113.
Paolo BOSSONI
Vini Caldirola - So.Di
114.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
115.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
116.
Bradley MCGEE
Fdjeux.com
117.
Baden COOKE
Fdjeux.com
118.
Pavel PADRNOS
US Postal Service p/b Berry Floor
119.
Samuel DUMOULIN
Jean Delatour
120.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
121.
Yuriy KRIVTSOV
Jean Delatour
122.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
123.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
124.
Sandy CASAR
Fdjeux.com
125.
Gilberto SIMONI
Saeco
126.
Paolo FORNACIARI
Saeco
127.
Christophe MENGIN
Fdjeux.com
128.
David MONCOUTIÉ
Cofidis
129.
Gerrit GLOMSER
Saeco
130.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
131.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - So.Di
132.
Remmert WIELINGA
Rabobank
133.
Guido TRENTIN
Cofidis
134.
Marc WAUTERS
Rabobank
135.
Nicolas VOGONDY
Fdjeux.com
136.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca
137.
Christophe ORIOL
Ag2r
138.
Davide BRAMATI
Quick Step - Davitamon
139.
Ludovic TURPIN
Ag2r
140.
Carlos DA CRUZ
Fdjeux.com
141.
Jean-Patrick NAZON
Jean Delatour
142.
Robbie MCEWEN
Lotto - Domo
143.
Evgeni PETROV
iBanesto.com
144.
Thomas VOECKLER
Brioches La Boulangère
145.
Nick GATES
Lotto - Domo
146.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - So.Di
147.
Frédéric FINOT
Jean Delatour
148.
Damien NAZON
Brioches La Boulangère
149.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo
150.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 34'54"
151.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo 35'35"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 15. Bagnères-de-Bigorre - Luz-Ardiden

Race Type: Mountain stage

Distance: 159.5 km

Date: 21 July 2003