Vuelta a España 2004  |  Stage 9. Xativa - Alto de Aitana   

59th edition

162 km, 12 September 2004

Rider Team Time
1.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 4h29'36"
2.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros 04"
3.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros 10"
4.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto 15"
5.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina 25"
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme 29"
7.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto 41"
8.
Carlos SASTRE
Team CSC 52"
9.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor 55"
10.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo 01'09"
11.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
12.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme 01'14"
13.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 01'18"
14.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
15.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
16.
Damiano CUNEGO
Saeco 01'27"
17.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
18.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto 01'51"
19.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué 02'02"
20.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir 02'08"
21.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
22.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre
23.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir 02'10"
24.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 02'12"
25.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
26.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina 02'24"
27.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Café Baqué 02'47"
28.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir 02'59"
29.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
30.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 03'16"
31.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme 04'04"
32.
Jörg JAKSCHE
Team CSC 04'06"
33.
Daniel ATIENZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
34.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
Liberty Seguros 04'43"
35.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué 04'51"
36.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
37.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
38.
Cadel EVANS
T-Mobile Team 05'19"
39.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
40.
Ivan Ramiro PARRA
Café Baqué
41.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
42.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol 05'54"
43.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r 06'10"
44.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
45.
José Antonio PECHARROMÁN FABIÁN
Quick Step - Davitamon
46.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
47.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
48.
Kevin DE WEERT
Rabobank
49.
Christophe ORIOL
Ag2r
50.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
51.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
52.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 06'23"
53.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto 07'02"
54.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina 07'10"
55.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 10'43"
56.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
57.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
58.
Tadej VALJAVEC
Phonak 10'52"
59.
Tyler HAMILTON
Phonak
60.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
61.
Stuart O'GRADY
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 12'00"
62.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
63.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
64.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
65.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
66.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
67.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi
68.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
69.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
70.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
71.
Pieter WEENING
Rabobank
72.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
73.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
74.
Guido TRENTIN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
75.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
76.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
77.
Cédric VASSEUR
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
78.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
79.
Danilo DI LUCA
Saeco
80.
Fränk SCHLECK
Team CSC 13'28"
81.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor 13'56"
82.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
83.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
84.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
85.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
86.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor 14'02"
87.
Francisco CABELLO
Comunidad Valenciana - Kelme 14'47"
88.
Bert GRABSCH
Phonak
89.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 15'00"
90.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon 17'30"
91.
René ANDRLE
Liberty Seguros 18'11"
92.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 18'36"
93.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
94.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 18'38"
95.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 19'53"
96.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir
97.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre
98.
David LATASA LASA
Comunidad Valenciana - Kelme 22'06"
99.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
100.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
101.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo 25'56"
102.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
103.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
104.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
105.
Frank HØJ
Team CSC
106.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
107.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi
108.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
109.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
110.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
111.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
112.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
113.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
114.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
115.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
116.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
117.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
118.
Sylwester SZMYD
Saeco
119.
Joost POSTHUMA
Rabobank
120.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
121.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
122.
Vladimir GUSEV
Team CSC
123.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
124.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
125.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
126.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
127.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
128.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
129.
Erki PÜTSEP
Ag2r
130.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
131.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
132.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
133.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
134.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC
135.
Mariano PICCOLI
Lampre
136.
Paolo FORNACIARI
Saeco
137.
Manuel QUINZIATO
Lampre
138.
Stéphane GOUBERT
Ag2r
139.
Jan BOVEN
Rabobank
140.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
141.
Matthew WHITE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
142.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Saunier Duval - Prodir
143.
Roberto LAISEKA JAIO
Euskaltel - Euskadi
144.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
145.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina
146.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon
147.
Arnaud COYOT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
148.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
149.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
150.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
151.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
152.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
153.
Brian VANDBORG
Team CSC
154.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
155.
Daniele RIGHI
Lampre
156.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir 28'41"
157.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo 29'40"
158.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 31'12"
159.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué 31'24"
160.
Nicolas JALABERT
Phonak 31'31"
161.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre 31'59"
162.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 32'10"
163.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 34'04"
164.
Marco VELO
Fassa Bortolo
165.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
166.
Nacor BURGOS
Relax - Bodysol 34'55"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 9. Xativa - Alto de Aitana

Race Type: Mountain stage

Distance: 162 km

Date: 12 September 2004