Vuelta a España 2004  |  Stage 6. Benicarlo - Castellon   

59th edition

157 km, 9 September 2004

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 3h48'23"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Stuart O'GRADY
Cofidis
4.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
5.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
6.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina
7.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
8.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
9.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
10.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
11.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
12.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
13.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
14.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
15.
Damiano CUNEGO
Saeco
16.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
17.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
18.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
19.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
20.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
21.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
22.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
23.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
24.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
25.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
26.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
27.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
28.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
29.
Daniel ATIENZA
Cofidis
30.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
31.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
32.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
33.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
34.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
35.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
36.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
37.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
38.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
39.
Christophe ORIOL
Ag2r
40.
Guido TRENTIN
Cofidis
41.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
42.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
43.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
44.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
45.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
46.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
47.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
48.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir
49.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
50.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
51.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
52.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
53.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
54.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
55.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
56.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
57.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
58.
Fränk SCHLECK
Team CSC
59.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
60.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
61.
Sylwester SZMYD
Saeco
62.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
63.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
64.
Tyler HAMILTON
Phonak
65.
Tadej VALJAVEC
Phonak
66.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
67.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
68.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
69.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
70.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
71.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
72.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
73.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
74.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
75.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
76.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
77.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
78.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
79.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué 03'20"
80.
Kevin DE WEERT
Rabobank
81.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Café Baqué
82.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon
83.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
84.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
85.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
86.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
87.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
88.
Cédric VASSEUR
Cofidis
89.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi
90.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre 03'23"
91.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
92.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
93.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo
94.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
95.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
96.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
97.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
98.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
99.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
100.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
101.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
102.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
103.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre 06'34"
104.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
105.
Mariano PICCOLI
Lampre
106.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
107.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
108.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
109.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
110.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
111.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
112.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
113.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo 08'29"
114.
Marco VELO
Fassa Bortolo
115.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
116.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
117.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
118.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon
119.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
120.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
121.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
122.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
123.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor
124.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
125.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo
126.
Manuel QUINZIATO
Lampre
127.
Pieter WEENING
Rabobank
128.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
129.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
130.
Stéphane GOUBERT
Ag2r
131.
Frank HØJ
Team CSC
132.
Nicolas JALABERT
Phonak
133.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Saunier Duval - Prodir 12'54"
134.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
135.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
136.
Julien LAIDOUN
Ag2r
137.
Joost POSTHUMA
Rabobank
138.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
139.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
140.
Angelo FURLAN
Alessio - Bianchi
141.
Martin HVASTIJA
Alessio - Bianchi
142.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
143.
Andy FLICKINGER
Ag2r
144.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
145.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol
146.
Vladimir GUSEV
Team CSC
147.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
148.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
149.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
150.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
151.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
152.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
153.
Matthew WHITE
Cofidis
154.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
155.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
156.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
157.
Stephane BERGES
Ag2r
158.
Robert HUNTER
Rabobank
159.
Jan BOVEN
Rabobank
160.
Iñigo CUESTA
Cofidis
161.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
162.
Erki PÜTSEP
Ag2r
163.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
164.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
165.
Giosue BONOMI
Saeco
166.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC
167.
Brian VANDBORG
Team CSC
168.
Bert GRABSCH
Phonak
169.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
170.
René ANDRLE
Liberty Seguros
171.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team
172.
Paolo FORNACIARI
Saeco
173.
Nicolas INAUDI
Ag2r
174.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina
175.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
176.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
177.
Danilo DI LUCA
Saeco
178.
Arnaud COYOT
Cofidis
179.
Daniele RIGHI
Lampre
180.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
181.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 21'42"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Benicarlo - Castellon

Race Type: Sprint stage

Distance: 157 km

Date: 9 September 2004