2.PT

Eneco Tour 2006  |  Stage 2. 's-Hertogenbosch - Sittard-Geleen   

2nd edition

194.6 km, 18 August 2006

Rider Team Time
1.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 4h46'43"
2.
Simone CADAMURO
Team Milram 00'04"
3.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic
4.
Baden COOKE
Unibet.com
5.
Max VAN HEESWIJK
Discovery Channel Pro Cycling Team
6.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems
7.
Olaf POLLACK
T-Mobile Team
8.
Aurélien CLERC
Phonak Hearing Systems
9.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital
10.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir
11.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas
12.
Steven DE JONGH
Quick Step - Innergetic
13.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
14.
José Joaquín ROJAS GIL
Astana - Würth Team
15.
Philippe GILBERT
Française des Jeux
16.
Maarten WYNANTS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
17.
Marco RIGHETTO
Liquigas
18.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
19.
Jaan KIRSIPUU
Crédit Agricole
20.
Jeremy HUNT
Unibet.com
21.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic
22.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
23.
Lars MICHAELSEN
Team CSC
24.
Gerben LÖWIK
Rabobank
25.
Joost POSTHUMA
Rabobank
26.
Maarten TJALLINGII
Skil - Shimano
27.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
28.
Karsten KROON
Team CSC
29.
Aart VIERHOUTEN
Skil - Shimano
30.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic
31.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
32.
George HINCAPIE
Discovery Channel Pro Cycling Team
33.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
34.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
35.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto
36.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
37.
Christophe MENGIN
Française des Jeux
38.
Leif HOSTE
Discovery Channel Pro Cycling Team
39.
Servais KNAVEN
Quick Step - Innergetic
40.
Thomas DEKKER
Rabobank
41.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
42.
Yaroslav POPOVYCH
Discovery Channel Pro Cycling Team
43.
David KOPP
Gerolsteiner 00'12"
44.
Didier ROUS
Bouygues Telecom 00'04"
45.
Laurent MANGEL
Ag2r Prévoyance 00'26"
46.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
47.
Lloyd MONDORY
Ag2r Prévoyance 00'53"
48.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
49.
Erki PÜTSEP
Ag2r Prévoyance
50.
William BONNET
Crédit Agricole
51.
Koen DE KORT
Astana - Würth Team
52.
Glenn D'HOLLANDER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
53.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Saunier Duval - Prodir
54.
Kurt HOVELYNCK
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
55.
Antonio COLÓM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
56.
Frank HØJ
Gerolsteiner
57.
Jimmy ENGOULVENT
Crédit Agricole
58.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
59.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas
60.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team
61.
Mirco LORENZETTO
Team Milram
62.
Julian DEAN
Crédit Agricole
63.
Jan BOVEN
Rabobank
64.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
65.
Carlos DA CRUZ
Française des Jeux
66.
Daniele RIGHI
Lampre - Fondital
67.
Yohann GÈNE
Bouygues Telecom
68.
Michael SCHÄR
Phonak Hearing Systems
69.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC
70.
Alberto CURTOLO
Liquigas
71.
Mauro DA DALTO
Liquigas
72.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
73.
Mathew HAYMAN
Rabobank
74.
Geert VERHEYEN
Quick Step - Innergetic
75.
Maarten DEN BAKKER
Team Milram
76.
Bradley WIGGINS
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
77.
Rik REINERINK
Skil - Shimano
78.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom
79.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
80.
Roy SENTJENS
Rabobank
81.
Matej JURČO
Team Milram
82.
David LOOSLI
Lampre - Fondital
83.
Johan COENEN
Unibet.com
84.
Frederik VEUCHELEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
85.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team
86.
Sebastian LANGEVELD
Skil - Shimano
87.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
88.
Bastiaan GILING
T-Mobile Team
89.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
90.
Thomas LÖVKVIST
Française des Jeux
91.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team
92.
Bert ROESEMS
Davitamon - Lotto
93.
Christoph MESCHENMOSER
Skil - Shimano 00'04"
94.
Paul MARTENS
Skil - Shimano 00'53"
95.
Nicolas ROCHE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
96.
Marco ZANOTTI
Unibet.com
97.
Fabio SABATINI
Team Milram
98.
Mathieu HEIJBOER
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
99.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
100.
Ludovic AUGER
Française des Jeux
101.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
102.
Gustav Erik LARSSON
Française des Jeux
103.
Frederik WILLEMS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
104.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana - Würth Team
105.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir
106.
Koos MOERENHOUT
Phonak Hearing Systems
107.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto
108.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
109.
Leon VAN BON
Davitamon - Lotto
110.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
111.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
112.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
113.
Matthé PRONK
Unibet.com
114.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems
115.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
116.
Allan JOHANSEN
Team CSC
117.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
118.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
119.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
120.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
121.
Martin MÜLLER
Team Milram
122.
Nick NUYENS
Quick Step - Innergetic
123.
Eladio SANCHEZ PRADO
Astana - Würth Team
124.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
125.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
126.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Team Milram
128.
Christophe EDALEINE
Crédit Agricole
129.
Damien MONIER
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
130.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
131.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team
132.
Axel MERCKX
Phonak Hearing Systems
133.
Andrea PERON
Team CSC
134.
Mark SCANLON
Ag2r Prévoyance
135.
Michael ALBASINI
Liquigas
136.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi 03'55"
137.
Michiel ELIJZEN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
138.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
139.
Fred RODRIGUEZ
Davitamon - Lotto 04'09"
140.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir 04'20"
141.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir
142.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team
143.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team
144.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
145.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - Fondital
146.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance
147.
Carlos ABELLÁN OSSENBACH
Astana - Würth Team
148.
Luke ROBERTS
Team CSC
149.
Unai URIBARRI
Euskaltel - Euskadi
150.
Sandy CASAR
Française des Jeux
151.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
152.
Benoît VAUGRENARD
Française des Jeux
153.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom
154.
Bobby JULICH
Team CSC
155.
Andy FLICKINGER
Bouygues Telecom
156.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
157.
Bram DE GROOT
Rabobank
158.
Nicolas FRITSCH
Saunier Duval - Prodir
159.
Sebastien PORTAL
Crédit Agricole
160.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
161.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
162.
Gert STEEGMANS
Davitamon - Lotto
163.
Sebastien CHAVANEL
Bouygues Telecom
164.
Niko EECKHOUT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
165.
Erwin THIJS
Unibet.com
166.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Unibet.com 00'04"
167.
Ivan SANTOS MARTINEZ
Astana - Würth Team 07'04"
168.
Anthony RAVARD
Bouygues Telecom 12'05"
169.
Carlos ZARATE FERNANDEZ
Saunier Duval - Prodir
170.
David VITORIA
Phonak Hearing Systems 12'18"

Stage information

Start, finish: Stage 2. 's-Hertogenbosch - Sittard-Geleen

Distance: 194.6 km

Date: 18 August 2006