2.PT

Vuelta al Pais Vasco 2007  |  Stage 3. Karrantza - Vitoria-Gasteiz   

47th edition

173.5 km, 11 April 2007

Rider Team Time
1.
Ángel VICIOSO ARCOS
Relax - Gam 4h04'06"
2.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital
3.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir
4.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance
5.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic
6.
Isidro NOZAL VEGA
Karpin Galicia
7.
José Luis RUBIERA VIGIL
Discovery Channel Pro Cycling Team 03"
8.
Morris POSSONI
Lampre - Fondital 05"
9.
Jens VOIGT
Team CSC 58"
10.
Iker FLORES GALARZA
Fuerteventura - Canarias
11.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic 01'49"
12.
Dario David CIONI
Predictor - Lotto
13.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 02'40"
14.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
15.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Relax - Gam
16.
Grischa NIERMANN
Rabobank
17.
Bobby JULICH
Team CSC
18.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
19.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
20.
Laurens TEN DAM
Unibet.com
21.
Michael BARRY
T-Mobile Team
22.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne
23.
Assan BAZAYEV
Astana
24.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
25.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC
26.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
27.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
28.
Rémy DI GREGORIO
Française des Jeux
29.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital
30.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r Prévoyance
31.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole
32.
Fränk SCHLECK
Team CSC
33.
Anthony CHARTEAU
Crédit Agricole
34.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital
35.
Matteo CARRARA
Unibet.com
36.
Danilo DI LUCA
Liquigas
37.
Antonio COLÓM MAS
Astana
38.
Cadel EVANS
Predictor - Lotto
39.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
40.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
41.
Gustav Erik LARSSON
Unibet.com
42.
Giampaolo CARUSO
Lampre - Fondital
43.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
44.
Theo ELTINK
Rabobank
45.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital
46.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
47.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Milram
48.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
49.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Liquigas
50.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole
51.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Astana
52.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
53.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
54.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
55.
Gaizka LASA LARRAYA
Karpin Galicia
56.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
57.
Sandy CASAR
Française des Jeux
58.
Matthew LLOYD
Predictor - Lotto
59.
Thomas LÖVKVIST
Française des Jeux
60.
Michael ROGERS
T-Mobile Team
61.
Javier RAMIREZ ABEJA
Fuerteventura - Canarias
62.
Alberto CONTADOR VELASCO
Discovery Channel Pro Cycling Team
63.
Mario AERTS
Predictor - Lotto
64.
Mads KAGGESTAD
Crédit Agricole
65.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
66.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
67.
Sébastien JOLY
Française des Jeux
68.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
69.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir
70.
Pieter WEENING
Rabobank
71.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
72.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias
73.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
74.
Andriy GRIVKO
Team Milram
75.
Koldo GIL PÉREZ
Saunier Duval - Prodir
76.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia
77.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance
78.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prévoyance
79.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
80.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
81.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
82.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
83.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
84.
Serhiy GONCHAR
T-Mobile Team
85.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
86.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
87.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam
88.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole
89.
Jurgen VAN DEN BROECK
Predictor - Lotto
90.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team
91.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Team CSC
92.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam
93.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
94.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
95.
Ivan Ramiro PARRA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
96.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
97.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Fuerteventura - Canarias
98.
Steve MORABITO
Astana
99.
Rodrigo GARCIA RENA
Fuerteventura - Canarias
100.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic
101.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic
102.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Fuerteventura - Canarias
103.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
104.
Thomas DEKKER
Rabobank
105.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam
106.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam
107.
Charles WEGELIUS
Liquigas
108.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
109.
Matthias KESSLER
Astana
110.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
111.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
112.
Carlos SASTRE
Team CSC
113.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Discovery Channel Pro Cycling Team 05'24"
114.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team 07'08"
115.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
116.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Karpin Galicia
117.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne
118.
Pieter MERTENS
Predictor - Lotto
119.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
120.
Francesco FAILLI
Liquigas
121.
Giovanni VISCONTI
Quick Step - Innergetic
122.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
123.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner 08'42"
124.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
125.
Tim KLINGER
Gerolsteiner
126.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
127.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 12'16"
128.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
129.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom
130.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 13'15"
131.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
132.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom
133.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Karpin Galicia 14'44"
134.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
135.
Mirko CELESTINO
Team Milram 23'07"
136.
David LOOSLI
Lampre - Fondital
137.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Unibet.com
138.
Didier ROUS
Bouygues Telecom
139.
Andrey MIZOUROV
Astana
140.
Jérémy ROY
Française des Jeux
141.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
142.
Ian MCLEOD
Française des Jeux
143.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team
144.
Geert VERHEYEN
Quick Step - Innergetic
145.
Fumiyuki BEPPU
Discovery Channel Pro Cycling Team
146.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Fuerteventura - Canarias
147.
Matej JURČO
Team Milram
148.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
Karpin Galicia
149.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
150.
Iker LEONET IZA
Fuerteventura - Canarias
151.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam
152.
Pierrick FÉDRIGO
Bouygues Telecom
153.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
154.
Lars Ytting BAK
Team CSC
155.
Iban MAYO DIEZ
Saunier Duval - Prodir
156.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
157.
Francisco MANCEBO
Relax - Gam
158.
Steve ZAMPIERI
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
159.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
160.
Carl NAIBO
Ag2r Prévoyance
161.
Julien MAZET
Astana
162.
Wim VAN HUFFEL
Predictor - Lotto
163.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
164.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
165.
Axel MERCKX
T-Mobile Team

Stage information

Start, finish: Stage 3. Karrantza - Vitoria-Gasteiz

Distance: 173.5 km

Date: 11 April 2007