Paris - Nice 2008  |  Stage 3. Fleurie - Saint-Etienne   

66th edition

165.5 km, 12 March 2008

Rider Team Time
1.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 4h39'14"
2.
Clement LHOTELLERIE
Skil - Shimano
3.
Pierre ROLLAND
Crédit Agricole 43"
4.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
5.
Roman KREUZIGER
Liquigas
6.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
7.
Robert GESINK
Rabobank
8.
Damiano CUNEGO
Lampre
9.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
10.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
11.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
12.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
13.
Yaroslav POPOVYCH
Silence - Lotto
14.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone 46"
15.
Christophe MOREAU
Agritubel
16.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone
17.
Simon ŠPILAK
Lampre 49"
18.
Alexander EFIMKIN
Quick Step 52"
19.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step
20.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank
21.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
22.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
23.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
24.
Michael ALBASINI
Liquigas 03'42"
25.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
26.
Nicolas JALABERT
Agritubel 03'46"
27.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
28.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
29.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
30.
Yury TROFIMOV
Bouygues Telecom
31.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
32.
Laurens TEN DAM
Rabobank
33.
Bram TANKINK
Rabobank
34.
Bradley MCGEE
Team CSC Saxo Bank
35.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 03'52"
36.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas 05'06"
37.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia 05'07"
38.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
39.
Trent LOWE
Garmin - Chipotle p/b H30
40.
Juan José COBO ACEBO
Scott - American Beef
41.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
42.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
43.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 05'11"
44.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne 08'04"
45.
Marc DE MAAR
Rabobank
46.
David MILLAR
Garmin - Chipotle p/b H30
47.
Enrico FRANZOI
Liquigas 08'28"
48.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
49.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom
50.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom 17'06"
51.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
52.
Ralf GRABSCH
Team Milram
53.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
54.
Paolo BOSSONI
Lampre
55.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
56.
Craig LEWIS
Team Columbia
57.
Aurélien PASSERON
Scott - American Beef
58.
Christophe EDALEINE
Ag2r La Mondiale
59.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
60.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
61.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
62.
Matteo TOSATTO
Quick Step
63.
Claudio CORIONI
Liquigas
64.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
65.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Chipotle p/b H30
66.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
67.
Leonardo BERTAGNOLLI
Liquigas
68.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner
69.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner
70.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
71.
Peter VELITS
Team Milram
72.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
73.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
74.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
75.
Rémy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
76.
Lilian JÉGOU
Francaise des Jeux
77.
Mathew HAYMAN
Rabobank
78.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
79.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
80.
Mario AERTS
Silence - Lotto
81.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
82.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
83.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
84.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone
85.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
86.
Freddy BICHOT
Agritubel
87.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
88.
Yoann LE BOULANGER
Francaise des Jeux
89.
Servais KNAVEN
Team Columbia 19'36"
90.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
91.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
92.
André GREIPEL
Team Columbia
93.
Francesco GAVAZZI
Lampre
94.
Matteo BONO
Lampre
95.
Fränk SCHLECK
Team CSC Saxo Bank
96.
Bernhard EISEL
Team Columbia
97.
Bobby JULICH
Team CSC Saxo Bank
98.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
99.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
100.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi
101.
Paolo TIRALONGO
Lampre
102.
Matteo CARRARA
Quick Step
103.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC Saxo Bank
104.
Kevyn ISTA
Agritubel
105.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
106.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
107.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
108.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
109.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
110.
Jason MCCARTNEY
Team CSC Saxo Bank
111.
William BONNET
Crédit Agricole
112.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
113.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
114.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole
115.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Scott - American Beef
116.
Andreas KLIER
Team Columbia
117.
Morris POSSONI
Team Columbia
118.
Mirco LORENZETTO
Lampre
119.
Massimiliano MORI
Lampre
120.
Christophe LAURENT
Garmin - Chipotle p/b H30
121.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
122.
Tyler FARRAR
Garmin - Chipotle p/b H30
123.
Andriy GRIVKO
Team Milram
124.
Michiel ELIJZEN
Rabobank
125.
Manuele MORI
Scott - American Beef
126.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
127.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
128.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
129.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
130.
Jens VOIGT
Team CSC Saxo Bank
131.
Lucas EUSER
Garmin - Chipotle p/b H30
132.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
133.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
134.
Danny PATE
Garmin - Chipotle p/b H30
135.
Christophe RINERO
Agritubel
136.
Niki TERPSTRA
Team Milram
137.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
138.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
139.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
140.
Sylvain CALZATI
Ag2r La Mondiale
141.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
142.
Kevin HULSMANS
Quick Step
143.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
144.
Gert STEEGMANS
Quick Step
145.
Philip DEIGNAN
Ag2r La Mondiale
146.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
147.
Thomas PETERSON
Garmin - Chipotle p/b H30
148.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
149.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
150.
Markus EICHLER
Team Milram 20'13"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Fleurie - Saint-Etienne

Distance: 165.5 km

Date: 12 March 2008