Paris - Nice 2008  |  Stage 2. Nevers - Belleville-sur-Saône   

66th edition

201 km, 11 March 2008

Rider Team Time
1.
Gert STEEGMANS
Quick Step 5h29'47"
2.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
3.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
4.
Michael ALBASINI
Liquigas
5.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux 03"
6.
Matteo TOSATTO
Quick Step
7.
Mirco LORENZETTO
Lampre
8.
Enrico FRANZOI
Liquigas
9.
Manuele MORI
Scott - American Beef
10.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia
11.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
12.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
13.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank
14.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step
15.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
16.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
17.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole
18.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
19.
Niki TERPSTRA
Team Milram
20.
Robert GESINK
Rabobank
21.
Yaroslav POPOVYCH
Silence - Lotto
22.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
23.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
24.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
25.
Simon ŠPILAK
Lampre
26.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner
27.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
28.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
29.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
30.
Bram TANKINK
Rabobank
31.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone
32.
Marc DE MAAR
Rabobank
33.
Lilian JÉGOU
Francaise des Jeux
34.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
35.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
36.
Trent LOWE
Garmin - Chipotle p/b H30
37.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
38.
Roman KREUZIGER
Liquigas
39.
Christophe MOREAU
Agritubel
40.
David MILLAR
Garmin - Chipotle p/b H30
41.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone
42.
Clement LHOTELLERIE
Skil - Shimano
43.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
44.
Paolo BOSSONI
Lampre
45.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
46.
Nicolas JALABERT
Agritubel
47.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Chipotle p/b H30
48.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
49.
Damiano CUNEGO
Lampre
50.
Juan José COBO ACEBO
Scott - American Beef 13"
51.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
52.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 15"
53.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'15"
54.
Tom VEELERS
Skil - Shimano 02'04"
55.
Craig LEWIS
Team Columbia
56.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
57.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
58.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
59.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
60.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
61.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
62.
Bernhard EISEL
Team Columbia
63.
Danny PATE
Garmin - Chipotle p/b H30
64.
Peter VELITS
Team Milram
65.
Matteo CARRARA
Quick Step
66.
Morris POSSONI
Team Columbia
67.
Pierre ROLLAND
Crédit Agricole
68.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
69.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
70.
Laurens TEN DAM
Rabobank
71.
Paolo TIRALONGO
Lampre
72.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
73.
Leonardo BERTAGNOLLI
Liquigas
74.
Andriy GRIVKO
Team Milram 02'56"
75.
Bobby JULICH
Team CSC Saxo Bank
76.
Fränk SCHLECK
Team CSC Saxo Bank
77.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
78.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
79.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
80.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
81.
Yury TROFIMOV
Bouygues Telecom
82.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
83.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
84.
Christophe LAURENT
Garmin - Chipotle p/b H30
85.
Servais KNAVEN
Team Columbia
86.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner
87.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
88.
Massimiliano MORI
Lampre
89.
Kevin HULSMANS
Quick Step
90.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Scott - American Beef
91.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
92.
Andreas KLIER
Team Columbia
93.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC Saxo Bank 04'25"
94.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
95.
Christian KNEES
Team Milram
96.
Claudio CORIONI
Liquigas
97.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
98.
Matteo BONO
Lampre
99.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
100.
Francesco GAVAZZI
Lampre
101.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
102.
Mathew HAYMAN
Rabobank
103.
Christophe RINERO
Agritubel
104.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
105.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 06'15"
106.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit par Telephone 08'01"
107.
Jens VOIGT
Team CSC Saxo Bank
108.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
109.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi
110.
Tyler FARRAR
Garmin - Chipotle p/b H30
111.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
112.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
113.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
114.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
115.
Aurélien PASSERON
Scott - American Beef
116.
Mario AERTS
Silence - Lotto
117.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
118.
William BONNET
Crédit Agricole
119.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
120.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
121.
Yoann LE BOULANGER
Francaise des Jeux
122.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom
123.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne 09'01"
124.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
125.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne 09'03"
126.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom 09'45"
127.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
128.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 13'23"
129.
Sylvain CALZATI
Ag2r La Mondiale
130.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 14'01"
131.
Rémy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
132.
Ralf GRABSCH
Team Milram 15'05"
133.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
134.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
135.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 16'31"
136.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
137.
André GREIPEL
Team Columbia
138.
Jason MCCARTNEY
Team CSC Saxo Bank 19'02"
139.
Bradley MCGEE
Team CSC Saxo Bank
140.
Philip DEIGNAN
Ag2r La Mondiale
141.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
142.
Michiel ELIJZEN
Rabobank
143.
Markus EICHLER
Team Milram
144.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
145.
Thomas PETERSON
Garmin - Chipotle p/b H30
146.
Lucas EUSER
Garmin - Chipotle p/b H30
147.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux
148.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 26'20"
149.
Christophe EDALEINE
Ag2r La Mondiale
150.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
151.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
152.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
153.
Kevyn ISTA
Agritubel
154.
Freddy BICHOT
Agritubel 29'33"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Nevers - Belleville-sur-Saône

Distance: 201 km

Date: 11 March 2008