GT

Giro d'Italia 2009  |  Stage 11. Torino - Arenzano   

92nd edition

214 km, 20 May 2009

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 4h51'17"
2.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
3.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
4.
Allan DAVIS
Quick Step
5.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
6.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
7.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
8.
Alexander SEROV
Team Katusha
9.
Oscar GATTO
ISD - Neri
10.
Robert FÖRSTER
Team Milram
11.
Ben SWIFT
Team Katusha
12.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
13.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
14.
Thomas FOTHEN
Team Milram
15.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
16.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
17.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
18.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
19.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
20.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
21.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
22.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
23.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
24.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
25.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
26.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
27.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
28.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
29.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
30.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
31.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
32.
Andrey ZEITS
Astana
33.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
34.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
35.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
36.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
37.
Denis MENCHOV
Rabobank
38.
Laurens TEN DAM
Rabobank
39.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
40.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
41.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
42.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
43.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
44.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
45.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
46.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
47.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
48.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
49.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
50.
Dario David CIONI
ISD - Neri
51.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
52.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
53.
Manuele MORI
Lampre - NGC
54.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
55.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
56.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
57.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
58.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
59.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
60.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
61.
Dries DEVENYNS
Quick Step
62.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
63.
Kevin HULSMANS
Quick Step
64.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
65.
Levi LEIPHEIMER
Astana
66.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
67.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
68.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
69.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
70.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
71.
Ivan BASSO
Liquigas
72.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
73.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
74.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
75.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
76.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
77.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
78.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
79.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
80.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
81.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team
82.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
83.
Christopher FROOME
Barloworld
84.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
85.
Lance ARMSTRONG
Astana
86.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
87.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
88.
Evgeni PETROV
Team Katusha
89.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
90.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
91.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
92.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
93.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
94.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
95.
Markus FOTHEN
Team Milram
96.
Sylwester SZMYD
Liquigas
97.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
98.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
99.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
100.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
101.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
102.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
103.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
104.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 18"
105.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 02'58"
106.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom 03'47"
107.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
108.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
109.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
110.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
111.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
112.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
113.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
114.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
115.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
116.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
117.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
118.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
119.
Edward KING
Cervelo Test Team
120.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
121.
Nikita ESKOV
Team Katusha
122.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
123.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
124.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
125.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
126.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
127.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
128.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
129.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
130.
Mauro FACCI
Quick Step
131.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
132.
Addy ENGELS
Quick Step
133.
Filippo POZZATO
Team Katusha 05'48"
134.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini
135.
Diego CACCIA
Barloworld
136.
Luca BARLA
Team Milram 07'56"
137.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
138.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
139.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
140.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
141.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
142.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
143.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
144.
Bram DE GROOT
Rabobank
145.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
146.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
147.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
148.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
149.
Martin MÜLLER
Team Milram
150.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
151.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
152.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
153.
Pavel BRUTT
Team Katusha
154.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
155.
Robert HUNTER
Barloworld
156.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
157.
Valerio AGNOLI
Liquigas
158.
Matteo BONO
Lampre - NGC
159.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
160.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
161.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
162.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
163.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
164.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
165.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
166.
Steve MORABITO
Astana
167.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
168.
Ian STANNARD
ISD - Neri
169.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream 11'31"
170.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
171.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
172.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
173.
Dario CATALDO
Quick Step
174.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
175.
Davide MALACARNE
Quick Step
176.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
177.
Anders LUND
Team Saxo Bank
178.
Francesco REDA
Quick Step
179.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
180.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
181.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto 14'31"
182.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
183.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto
184.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
185.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom 21'08"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 11. Torino - Arenzano

Race Type: Sprint stage

Distance: 214 km

Date: 20 May 2009