GT

Giro d'Italia 2009  |  Stage 13. Lido di Camaiore - Firenze   

92nd edition

175 km, 22 May 2009

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 3h48'36"
2.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
3.
Allan DAVIS
Quick Step
4.
Robert HUNTER
Barloworld
5.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
6.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
7.
Robert FÖRSTER
Team Milram
8.
Ben SWIFT
Team Katusha
9.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
10.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
11.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
12.
Filippo POZZATO
Team Katusha
13.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
14.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
15.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
16.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
17.
Alexander SEROV
Team Katusha
18.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
19.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
20.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
21.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
22.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
23.
Manuele MORI
Lampre - NGC 08"
24.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
25.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
26.
Levi LEIPHEIMER
Astana
27.
Denis MENCHOV
Rabobank
28.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
29.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
30.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
31.
Addy ENGELS
Quick Step
32.
Ian STANNARD
ISD - Neri
33.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
34.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
35.
Bram DE GROOT
Rabobank
36.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
37.
Nikita ESKOV
Team Katusha
38.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
39.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
40.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
41.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
42.
Dario CATALDO
Quick Step
43.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
44.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
45.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
46.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
47.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
48.
Ivan BASSO
Liquigas
49.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
50.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
51.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
52.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
53.
Pavel BRUTT
Team Katusha
54.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
55.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
56.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
57.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
58.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
59.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
60.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
61.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
62.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
63.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
64.
Dario David CIONI
ISD - Neri
65.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
66.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
67.
Laurens TEN DAM
Rabobank
68.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
69.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
70.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
71.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team
72.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
73.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
74.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
75.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
76.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
77.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
78.
Andrey ZEITS
Astana
79.
Edward KING
Cervelo Test Team
80.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
81.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
82.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
83.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
84.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
85.
Luca BARLA
Team Milram
86.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
87.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
88.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
89.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
90.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
91.
Anders LUND
Team Saxo Bank
92.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
93.
Lance ARMSTRONG
Astana
94.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
95.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
96.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
97.
Evgeni PETROV
Team Katusha
98.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
99.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
100.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
101.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
102.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
103.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
104.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
105.
Christopher FROOME
Barloworld
106.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
107.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
108.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
109.
Martin MÜLLER
Team Milram
110.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
111.
Dries DEVENYNS
Quick Step 23"
112.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 25"
113.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 28"
114.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
115.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
116.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
117.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
118.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
119.
Matteo BONO
Lampre - NGC
120.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
121.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
122.
Mauro FACCI
Quick Step
123.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
124.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
125.
Kevin HULSMANS
Quick Step
126.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
127.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
128.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
129.
Steve MORABITO
Astana
130.
Diego CACCIA
Barloworld
131.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
132.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 34"
133.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 36"
134.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
135.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 38"
136.
Markus FOTHEN
Team Milram 40"
137.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank 57"
138.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
139.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
140.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
141.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
142.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
143.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
144.
Thomas FOTHEN
Team Milram
145.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
146.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
147.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
148.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
149.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
150.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
151.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
152.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
153.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
154.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
155.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank 01'05"
156.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
157.
Oscar GATTO
ISD - Neri
158.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
159.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
160.
Francesco REDA
Quick Step 01'15"
161.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
162.
Sylwester SZMYD
Liquigas
163.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
164.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto 01'31"
165.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini 01'32"
166.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
167.
Davide MALACARNE
Quick Step 01'34"
168.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 01'45"
169.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld 02'21"
170.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 03'59"
171.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 05'25"
172.
Valerio AGNOLI
Liquigas
173.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
174.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
175.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
176.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
177.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto
178.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
179.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
180.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
181.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
182.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
183.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
184.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 13. Lido di Camaiore - Firenze

Race Type: Sprint stage

Distance: 175 km

Date: 22 May 2009