GT

Giro d'Italia 2009  |  Stage 9. Milano - Milano   

92nd edition

165 km, 17 May 2009

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 4h16'13"
2.
Allan DAVIS
Quick Step
3.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
4.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
5.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
6.
Robert FÖRSTER
Team Milram
7.
Robert HUNTER
Barloworld
8.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
9.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
10.
Thomas FOTHEN
Team Milram
11.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
12.
Ben SWIFT
Team Katusha
13.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
14.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
15.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
16.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
17.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
18.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
19.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
20.
Ian STANNARD
ISD - Neri
21.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
22.
Edward KING
Cervelo Test Team
23.
Alexander SEROV
Team Katusha
24.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
25.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
26.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
27.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
28.
Nikita ESKOV
Team Katusha
29.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
30.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
31.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
32.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
33.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
34.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
35.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
36.
Filippo POZZATO
Team Katusha
37.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
38.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
39.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
40.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
41.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
42.
Mauro FACCI
Quick Step
43.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
44.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
45.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
46.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
47.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
48.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
49.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
50.
Manuele MORI
Lampre - NGC
51.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
52.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
53.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
54.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
55.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
56.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
57.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
58.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
59.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
60.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
61.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
62.
Evgeni PETROV
Team Katusha
63.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
64.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team
65.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
66.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
67.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
68.
Addy ENGELS
Quick Step
69.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
70.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
71.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
72.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
73.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
74.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
75.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
76.
Dario David CIONI
ISD - Neri
77.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
78.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
79.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
80.
Pavel BRUTT
Team Katusha
81.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
82.
Christopher FROOME
Barloworld
83.
Matteo BONO
Lampre - NGC
84.
Dries DEVENYNS
Quick Step
85.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
86.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
87.
Anders LUND
Team Saxo Bank
88.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
89.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
90.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
91.
Ivan BASSO
Liquigas
92.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
93.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
94.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
95.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
96.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
97.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
98.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
99.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
100.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
101.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
102.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
103.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
104.
Levi LEIPHEIMER
Astana
105.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
106.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
107.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
108.
Martin MÜLLER
Team Milram
109.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
110.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
111.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
112.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
113.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
114.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
115.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
116.
Diego CACCIA
Barloworld
117.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
118.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
119.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
120.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
121.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
122.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
123.
Kevin HULSMANS
Quick Step
124.
Davide MALACARNE
Quick Step
125.
Francesco REDA
Quick Step
126.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
127.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
128.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
129.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
130.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
131.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
132.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
133.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
134.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
135.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
136.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
137.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
138.
Bram DE GROOT
Rabobank
139.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
140.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
141.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
142.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
143.
Andrey ZEITS
Astana
144.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
145.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
146.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
147.
Laurens TEN DAM
Rabobank
148.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
149.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
150.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
151.
Sylwester SZMYD
Liquigas
152.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
153.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
154.
Luca BARLA
Team Milram
155.
Valerio AGNOLI
Liquigas
156.
Chris HORNER
Astana
157.
Lance ARMSTRONG
Astana
158.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
159.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
160.
Denis MENCHOV
Rabobank
161.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
162.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
163.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
164.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
165.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
166.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
167.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
168.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
169.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
170.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini
171.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
172.
Dario CATALDO
Quick Step
173.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
174.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
175.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
176.
Markus FOTHEN
Team Milram
177.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
178.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
179.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
180.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
181.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
182.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
183.
Oscar GATTO
ISD - Neri
184.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
185.
Steve MORABITO
Astana
186.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
187.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
188.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 9. Milano - Milano

Race Type: Sprint stage

Distance: 165 km

Date: 17 May 2009