GT

Vuelta a España 2007  |  Stage 8. D.O. Cariñena - Zaragoza I.T.T.   

62nd edition

52.2 km, 8 September 2007

Rider Team Time
1.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team 57'05"
2.
László BODROGI
Crédit Agricole 34"
3.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team 48"
4.
Denis MENCHOV
Rabobank 01'18"
5.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas 01'37"
6.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 01'52"
7.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'55"
8.
Joost POSTHUMA
Rabobank 02'01"
9.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom 02'15"
10.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Karpin Galicia 02'18"
11.
Cadel EVANS
Predictor - Lotto 02'20"
12.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne 02'41"
13.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'50"
14.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone 03'00"
15.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic 03'03"
16.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance 03'12"
17.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone 03'21"
18.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne 03'22"
19.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 03'34"
20.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic 03'36"
21.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 03'44"
22.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone 03'56"
23.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC 04'00"
24.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux 04'03"
25.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
26.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 04'04"
27.
Leonardo BERTAGNOLLI
Liquigas 04'08"
28.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom 04'12"
29.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'13"
30.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'15"
31.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Karpin Galicia 04'21"
32.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC 04'22"
33.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux 04'24"
34.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 04'31"
35.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia 04'33"
36.
Alexandre USOV
Ag2r Prévoyance 04'40"
37.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux 04'42"
38.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 04'44"
39.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux 04'46"
40.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 04'47"
41.
Christophe KERN
Crédit Agricole 04'55"
42.
Marc DE MAAR
Rabobank 04'59"
43.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team 05'00"
44.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam 05'06"
45.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne 05'08"
46.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia 05'10"
47.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 05'11"
48.
Matej JURČO
Team Milram 05'13"
49.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 05'14"
50.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC 05'17"
51.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Liquigas 05'20"
52.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir 05'21"
53.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 05'22"
54.
Angelo FURLAN
Crédit Agricole
55.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux 05'27"
56.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Karpin Galicia 05'33"
57.
Mauro DA DALTO
Liquigas 05'36"
58.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 05'39"
59.
Cyrille MONNERAIS
Francaise des Jeux 05'40"
60.
Bart DOCKX
Predictor - Lotto 05'42"
61.
David HERRERO LLORENTE
Karpin Galicia 05'44"
62.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner
63.
Tim KLINGER
Gerolsteiner 05'45"
64.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital 05'46"
65.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux 05'48"
66.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
67.
Janez BRAJKOVIČ
Discovery Channel Pro Cycling Team 05'49"
68.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
69.
David GARCIA DA PENA
Karpin Galicia 05'56"
70.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic 06'00"
71.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 06'01"
72.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir 06'02"
73.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
74.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 06'05"
75.
Elia RIGOTTO
Team Milram 06'06"
76.
Karsten KROON
Team CSC
77.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
78.
Andrea TONTI
Quick Step - Innergetic 06'09"
79.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 06'10"
80.
Chris HORNER
Predictor - Lotto 06'11"
81.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur 06'13"
82.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 06'16"
83.
Mario AERTS
Predictor - Lotto 06'21"
84.
André KORFF
T-Mobile Team 06'22"
85.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur 06'25"
86.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
87.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
88.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom 06'26"
89.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 06'32"
90.
Martin MÜLLER
Team Milram 06'35"
91.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
92.
Allan DAVIS
Discovery Channel Pro Cycling Team 06'39"
93.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital 06'40"
94.
Iñigo CUESTA
Team CSC 06'41"
95.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance 06'43"
96.
Wim VAN HUFFEL
Predictor - Lotto 06'47"
97.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur 06'48"
98.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
99.
André GREIPEL
T-Mobile Team
100.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
101.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam 06'49"
102.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner 06'50"
103.
Geoffroy LEQUATRE
Cofidis, Le Credit par Telephone 06'53"
104.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC
105.
Marco VELO
Team Milram 06'54"
106.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 06'55"
107.
Roman KREUZIGER
Liquigas 06'56"
108.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC 06'57"
109.
Roy SENTJENS
Predictor - Lotto 06'58"
110.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom 07'01"
111.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 07'03"
112.
Alessandro PETACCHI
Team Milram 07'04"
113.
Josep JUFRE POU
Predictor - Lotto 07'05"
114.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Gam 07'08"
115.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 07'14"
116.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom 07'16"
117.
Rony MARTIAS
Bouygues Telecom 07'23"
118.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 07'24"
119.
Philip DEIGNAN
Ag2r Prévoyance
120.
Rene MANDRI
Ag2r Prévoyance 07'25"
121.
Erik ZABEL
Team Milram 07'28"
122.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prévoyance 07'29"
123.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital
124.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia 07'33"
125.
Arkaitz DURAN AROCA
Saunier Duval - Prodir
126.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux 07'34"
127.
Fabio SABATINI
Team Milram 07'35"
128.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 07'36"
129.
Christophe BRANDT
Predictor - Lotto 07'41"
130.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
131.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 07'42"
132.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner
133.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
134.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 07'44"
135.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone 07'45"
136.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam 07'47"
137.
David LOOSLI
Lampre - Fondital 07'51"
138.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam 07'52"
139.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 07'53"
140.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur 07'56"
141.
Volodymir GUSTOV
Team CSC 07'57"
142.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic 07'59"
143.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 08'05"
144.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank 08'09"
145.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur 08'10"
146.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam 08'11"
147.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner 08'16"
148.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital 08'18"
149.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi 08'19"
150.
Niki TERPSTRA
Team Milram 08'26"
151.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital 08'28"
152.
Marco MARZANO
Lampre - Fondital 08'29"
153.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
154.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
155.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prévoyance 08'41"
156.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur 08'42"
157.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner 08'50"
158.
Morris POSSONI
Lampre - Fondital 08'56"
159.
Serafin MARTINEZ
Karpin Galicia 08'57"
160.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam 09'02"
161.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole 09'05"
162.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic 09'07"
163.
Theo ELTINK
Rabobank 09'17"
164.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam 09'18"
165.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
166.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance 09'23"
167.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 09'26"
168.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital 09'33"
169.
Francesco CHICCHI
Liquigas 09'36"
170.
Alberto ONGARATO
Team Milram
171.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 09'37"
172.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir 09'38"
173.
Geert VERHEYEN
Quick Step - Innergetic 09'40"
174.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance
175.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur 09'47"
176.
Ian MCLEOD
Francaise des Jeux 10'14"
177.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole 10'25"
178.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur 10'37"
179.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam 10'45"
180.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom 11'15"
181.
Adam HANSEN
T-Mobile Team 12'47"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 8. D.O. Cariñena - Zaragoza I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 52.2 km

Date: 8 September 2007