GT

Giro d'Italia 2009  |  Stage 5. San Martino di Castrozza - Alpe di Siusi   

92nd edition

125 km, 13 May 2009

Rider Team Time
1.
Denis MENCHOV
Rabobank 3h15'24"
2.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 05"
3.
Ivan BASSO
Liquigas
4.
Levi LEIPHEIMER
Astana 09"
5.
Chris HORNER
Astana
6.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team 19"
7.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 22"
8.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
9.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
10.
Laurens TEN DAM
Rabobank 24"
11.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld 45"
12.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 47"
13.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
14.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 50"
15.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 53"
16.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 01'08"
17.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 01'17"
18.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team 01'43"
19.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld 01'47"
20.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
21.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
22.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
23.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 01'54"
24.
Yaroslav POPOVYCH
Astana 01'56"
25.
Dario David CIONI
ISD - Neri 02'01"
26.
Thomas ROHREGGER
Team Milram 02'05"
27.
Christopher FROOME
Barloworld 02'17"
28.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
29.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC 02'26"
30.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC 02'28"
31.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC 02'39"
32.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini 02'47"
33.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana 02'58"
34.
Lance ARMSTRONG
Astana
35.
Dario CATALDO
Quick Step
36.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
37.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
38.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
39.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
40.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
41.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
42.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia 03'16"
43.
Evgeni PETROV
Team Katusha 03'48"
44.
Marco MARZANO
Lampre - NGC 04'12"
45.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
46.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team 04'21"
47.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 04'46"
48.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
49.
Sylwester SZMYD
Liquigas 05'13"
50.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale 05'24"
51.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
52.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
53.
Andrey ZEITS
Astana
54.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
55.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri 05'36"
56.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team 05'42"
57.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
58.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
59.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
60.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 05'55"
61.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 06'31"
62.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 07'07"
63.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank 07'19"
64.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC 07'33"
65.
Dries DEVENYNS
Quick Step 08'01"
66.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto 09'38"
67.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 09'43"
68.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
69.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
70.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
71.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
72.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
73.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
74.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
75.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
76.
Ruslan PIDGORNYY
ISD - Neri 09'57"
77.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 10'04"
78.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank 10'18"
79.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
80.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 10'38"
81.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 10'48"
82.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini 11'03"
83.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
84.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
85.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 11'20"
86.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia 11'38"
87.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas 12'05"
88.
Valerio AGNOLI
Liquigas
89.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 12'46"
90.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
91.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
92.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 13'48"
93.
Filippo POZZATO
Team Katusha
94.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
95.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
96.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
97.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
98.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
99.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
100.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
101.
Markus FOTHEN
Team Milram
102.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
103.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
104.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 14'20"
105.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15'46"
106.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
107.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
108.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
109.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
110.
Martin MÜLLER
Team Milram
111.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
112.
Manuele MORI
Lampre - NGC 15'50"
113.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15'52"
114.
Alexander SEROV
Team Katusha
115.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
116.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
117.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
118.
Steve MORABITO
Astana
119.
Nikita ESKOV
Team Katusha
120.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
121.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
122.
Kevin HULSMANS
Quick Step
123.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
124.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
125.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
126.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
127.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
128.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto 16'03"
129.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC 16'53"
130.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
131.
Mauro FACCI
Quick Step
132.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
133.
Luca BARLA
Team Milram
134.
Davide MALACARNE
Quick Step
135.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
136.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
137.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
138.
Bram DE GROOT
Rabobank
139.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
140.
Matteo BONO
Lampre - NGC
141.
Ian STANNARD
ISD - Neri
142.
Allan DAVIS
Quick Step
143.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
144.
Thomas FOTHEN
Team Milram
145.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
146.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
147.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
148.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
149.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
150.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
151.
Robert HUNTER
Barloworld
152.
Oscar GATTO
ISD - Neri
153.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
154.
Jesús DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
155.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
156.
Diego CACCIA
Barloworld
157.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
158.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
159.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
160.
Anders LUND
Team Saxo Bank
161.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
162.
Robert FÖRSTER
Team Milram
163.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
164.
Ben SWIFT
Team Katusha
165.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
166.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
167.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
168.
Francesco REDA
Quick Step
169.
Addy ENGELS
Quick Step
170.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
171.
Edward KING
Cervelo Test Team
172.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
173.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
174.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
175.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
176.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
177.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
178.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
179.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
180.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
181.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 17'19"
182.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank 17'48"
183.
Pavel BRUTT
Team Katusha
184.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
185.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
186.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
187.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
188.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
189.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
190.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
191.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
192.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 5. San Martino di Castrozza - Alpe di Siusi

Race Type: Mountain stage

Distance: 125 km

Date: 13 May 2009