Paris - Nice 2009  |  Stage 6. Saint-Paul-Trois-Châteaux - La Montagne de Lure   

67th edition

182.5 km, 13 March 2009

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 4h47'46"
2.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank 58"
3.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
4.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 01'27"
5.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
6.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 01'29"
7.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 01'31"
8.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano 01'34"
9.
Christophe MOREAU
Agritubel 01'44"
10.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank 01'46"
11.
Sandy CASAR
Française des Jeux
12.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 01'50"
13.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
14.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'02"
15.
Christophe LE MÉVEL
Française des Jeux
16.
Yury TROFIMOV
BBox - Bouygues Telecom
17.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha 02'06"
18.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 02'47"
19.
Roman KREUZIGER
Liquigas
20.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
21.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 03'31"
22.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 03'56"
23.
Nicolas VOGONDY
Agritubel 04'01"
24.
Sébastien JOLY
Française des Jeux
25.
Markus FOTHEN
Team Milram
26.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 04'17"
27.
Thomas ROHREGGER
Team Milram 04'38"
28.
Christian KNEES
Team Milram 04'48"
29.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
30.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank 05'06"
31.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
32.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
33.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
34.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
35.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
36.
Pierre ROLLAND
BBox - Bouygues Telecom 05'12"
37.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 05'20"
38.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
39.
Jérôme PINEAU
Quick Step
40.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale 05'31"
41.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team 06'00"
42.
Yann HUGUET
Agritubel 06'05"
43.
Bram TANKINK
Rabobank
44.
Mikaël CHEREL
Française des Jeux 06'24"
45.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 06'27"
46.
Maxime BOUET
Agritubel 07'00"
47.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
48.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
49.
Frederik WILLEMS
Liquigas 07'47"
50.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 08'41"
51.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
52.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 08'55"
53.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream 09'38"
54.
Christophe LAURENT
Agritubel
55.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
56.
Theo ELTINK
Skil - Shimano
57.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
58.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
59.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne 11'16"
60.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
61.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
62.
Olivier BONNAIRE
BBox - Bouygues Telecom 12'58"
63.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
64.
Alexandre PICHOT
BBox - Bouygues Telecom
65.
Matthieu LADAGNOUS
Française des Jeux
66.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
67.
Cyril GAUTIER
BBox - Bouygues Telecom
68.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank 13'34"
69.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
70.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
71.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
72.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
73.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana 15'45"
74.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
75.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
76.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 16'27"
77.
Mathew HAYMAN
Rabobank
78.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
79.
Evgeni PETROV
Team Katusha
80.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
81.
Antonio FLECHA
Rabobank
82.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
83.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
84.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
85.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 17'17"
86.
Matthias RUSS
Team Milram
87.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
88.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
89.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
90.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
91.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
92.
Martin VELITS
Team Milram
93.
Pietro CAUCCHIOLI
Lampre - NGC
94.
Francesco REDA
Quick Step
95.
Martin MÜLLER
Team Milram
96.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
97.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
98.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
99.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
100.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
101.
Kevin DE WEERT
Quick Step
102.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
103.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
104.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
105.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
106.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
107.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC 19'24"
108.
Manuele MORI
Lampre - NGC
109.
Wilfried CRETSKENS
Silence - Lotto
110.
Michael SCHÄR
Astana
111.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
112.
Benjamin NOVAL GONZÁLEZ
Astana
113.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
114.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
115.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
116.
Sébastien TURGOT
BBox - Bouygues Telecom
117.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
118.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
119.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
120.
Thomas FOTHEN
Team Milram
121.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
122.
Jérémy ROY
Française des Jeux
123.
Maciej BODNAR
Liquigas
124.
David LOOSLI
Lampre - NGC
125.
Nick NUYENS
Rabobank
126.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
127.
Gert STEEGMANS
Team Katusha
128.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
129.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
130.
Nikita ESKOV
Team Katusha
131.
Yohann GÈNE
BBox - Bouygues Telecom
132.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
133.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
134.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
135.
Niki TERPSTRA
Team Milram 20'05"
136.
Romain FEILLU
Agritubel 23'04"
137.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 25'31"
138.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
139.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
140.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 29'27"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Saint-Paul-Trois-Châteaux - La Montagne de Lure

Race Type: Mountain stage

Distance: 182.5 km

Date: 13 March 2009