2.PT

Tour Down Under 2010  |  Stage 1. Clare - Tanunda   

12th edition

141 km, 19 January 2010

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia 3h15'30"
2.
Gert STEEGMANS
Team RadioShack
3.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
4.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
5.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team
6.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
7.
Graeme BROWN
Rabobank
8.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
9.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
10.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
11.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
12.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
13.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
14.
Nikolas MAES
Quick Step
15.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
16.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
17.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
18.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
19.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
20.
Luke ROBERTS
Team Milram
21.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
22.
Arthur VICHOT
FDJ
23.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
24.
Josep JUFRE POU
Astana
25.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
26.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
27.
Andriy GRIVKO
Astana
28.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins
29.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana
30.
Stef CLEMENT
Rabobank
31.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
32.
Pieter WEENING
Rabobank
33.
Anthony ROUX
FDJ
34.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
35.
Cameron MEYER
Garmin - Transitions
36.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
37.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
38.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
39.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
40.
Addy ENGELS
Quick Step
41.
Thomas FREI
BMC Racing Team
42.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
43.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
44.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
45.
Lance ARMSTRONG
Team RadioShack
46.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
47.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
48.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
49.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
50.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
51.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
52.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
53.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
54.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
55.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana
56.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
57.
Markus FOTHEN
Team Milram
58.
Wesley SULZBERGER
FDJ
59.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
60.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
61.
Anders LUND
Team Saxo Bank
62.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
63.
Timothy ROE
Trek Livestrong U23
64.
Thibaut PINOT
FDJ
65.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
66.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Cycling
67.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
68.
Trent LOWE
Garmin - Transitions
69.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
70.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
71.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
72.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Doimo
73.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
74.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
75.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
76.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
77.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
78.
Rohan DENNIS
Team Jayco - Skins
79.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
80.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo
81.
Daryl IMPEY
Team RadioShack
82.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
83.
Tomas VAITKUS
Team RadioShack
84.
Marcel SIEBERG
Team HTC - Columbia 11"
85.
Yaroslav POPOVYCH
Team RadioShack 13"
86.
Sébastien ROSSELER
Team RadioShack
87.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team 34"
88.
Jack BOBRIDGE
Garmin - Transitions 01'38"
89.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
90.
Christopher FROOME
Sky Professional Cycling Team 02'58"
91.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo 06'22"
92.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 08'22"
93.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
94.
Jonas LJUNGBLAD
Omega Pharma - Lotto
95.
Allan DAVIS
Astana
96.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
97.
Jonathan CANTWELL
Fly V Australia
98.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
99.
David KEMP
Fly V Australia
100.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
101.
David GUTIÉRREZ PALACIOS
Footon - Servetto
102.
Russell DOWNING
Sky Professional Cycling Team
103.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
104.
Robert FÖRSTER
Team Milram
105.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
106.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
107.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
108.
Ben SWIFT
Sky Professional Cycling Team
109.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
110.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
111.
Simon CLARKE
ISD - Neri
112.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto
113.
Mikaël CHEREL
FDJ
114.
Pierre CAZAUX
FDJ
115.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha
116.
Alexandr PLIUSCHIN
Team Katusha
117.
Michele MERLO
Footon - Servetto
118.
Mauro FACCI
Quick Step
119.
David VITORIA
Footon - Servetto
120.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
121.
Wim STROETINGA
Team Milram
122.
Rick FLENS
Rabobank
123.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
124.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
125.
Gerben LÖWIK
Omega Pharma - Lotto
126.
Tom LEEZER
Rabobank
127.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
128.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
129.
Jason MCCARTNEY
Team RadioShack
130.
Karsten KROON
BMC Racing Team
131.
Dominik ROELS
Team Milram 10'43"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Clare - Tanunda

Race Type: Sprint stage

Distance: 141 km

Date: 19 January 2010