GT

Vuelta a España 2010  |  Stage 9. Calpe - Alcoy   

65th edition

187.7 km, 5 September 2010

Rider Team Time
1.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 5h20'51"
2.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo 06"
3.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha 13"
4.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 21"
5.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 27"
6.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 30"
7.
Jean-Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto 55"
8.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 02'36"
9.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 03'52"
10.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto 04'17"
11.
Dario CATALDO
Quick Step 05'22"
12.
Enrico GASPAROTTO
Astana 06'25"
13.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur 06'29"
14.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom 06'32"
15.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 07'02"
16.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
17.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
18.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
19.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
20.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
21.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
22.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
23.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
24.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
25.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
26.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
27.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team
28.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
29.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
30.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini 07'12"
31.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
32.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
33.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions
34.
Christophe LE MÉVEL
FDJ 07'15"
35.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
36.
Denis MENCHOV
Rabobank
37.
Alexsandr DYACHENKO
Astana 07'17"
38.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 07'19"
39.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
40.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
41.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
42.
Laurens TEN DAM
Rabobank
43.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
44.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
45.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
46.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
47.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
48.
Dmitriy FOFONOV
Astana
49.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
50.
Josep JUFRE POU
Astana
51.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 07'29"
52.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini 07'37"
53.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini
54.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
55.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
56.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
57.
Kevin DE WEERT
Quick Step 07'41"
58.
Oliver ZAUGG
Liquigas - Doimo 07'45"
59.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
60.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 07'53"
61.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions
62.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo
63.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 08'04"
64.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 08'33"
65.
Filippo POZZATO
Team Katusha 08'49"
66.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
67.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 09'08"
68.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 09'59"
69.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
70.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur 10'51"
71.
Grischa NIERMANN
Rabobank
72.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
73.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 12'45"
74.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
75.
Sergey RENEV
Astana
76.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Doimo 12'48"
77.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
78.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
79.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto 13'54"
80.
Allan DAVIS
Astana
81.
Pierre CAZAUX
FDJ
82.
Matteo TOSATTO
Quick Step
83.
Paul VOSS
Team Milram
84.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia - Cajasur
85.
Giampaolo CHEULA
Footon - Servetto
86.
Anders LUND
Team Saxo Bank
87.
Davide MALACARNE
Quick Step 14'46"
88.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
89.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
90.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
91.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 15'47"
92.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
93.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur 16'52"
94.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 17'18"
95.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini 18'56"
96.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
97.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Footon - Servetto
98.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
99.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
100.
Nick NUYENS
Rabobank
101.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
102.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
103.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
104.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
105.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
106.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
107.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
108.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia - Cajasur
109.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
110.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
111.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
112.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto 19'32"
113.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
114.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia
115.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
116.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
117.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
118.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
119.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
120.
Nicolas VOGONDY
BBox Bouygues Telecom
121.
Mikaël CHEREL
FDJ
122.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
123.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
124.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
125.
David MILLAR
Garmin - Transitions
126.
Dominik ROELS
Team Milram
127.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank 22'34"
128.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
129.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
130.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank 26'08"
131.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
132.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
133.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
134.
Yoann OFFREDO
FDJ
135.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
136.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
137.
Enrique MATA
Footon - Servetto
138.
Valentin IGLINSKIY
Astana
139.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
140.
Theo BOS
Cervelo Test Team
141.
Robert FÖRSTER
Team Milram
142.
Andrey ZEITS
Astana
143.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
144.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
145.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
146.
Arnaud LABBE
Cofidis, Le Credit en Ligne
147.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
148.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
149.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
150.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
151.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions
152.
Markus EICHLER
Team Milram
153.
Niki TERPSTRA
Team Milram
154.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
155.
Markus FOTHEN
Team Milram
156.
Gianni MEERSMAN
FDJ
157.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
158.
Assan BAZAYEV
Astana
159.
Nikolas MAES
Quick Step
160.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
161.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
162.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
163.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
164.
Arthur VICHOT
FDJ
165.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto
166.
David VITORIA
Footon - Servetto
167.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
168.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
169.
Michel KREDER
Garmin - Transitions
170.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha
171.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
172.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
173.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
174.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini
175.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
176.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
177.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
178.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
179.
Andreas STAUFF
Quick Step

Stage information

Start, finish: Stage 9. Calpe - Alcoy

Race Type: Mountain stage

Distance: 187.7 km

Date: 5 September 2010