GT

Giro d'Italia 2013  |  Stage 3. Sorrento - Marina di Ascea   

96th edition

222 km, 6 May 2013

Rider Team Time
1.
Luca PAOLINI
Katusha Team 5h43'50"
2.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 16"
3.
Ryder HESJEDAL
Garmin Sharp
4.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel Euskadi
5.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
6.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
7.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling
8.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
9.
Robert GESINK
Belkin Pro Cycling Team
10.
Robert KIŠERLOVSKI
RadioShack - Leopard
11.
Thomas DANIELSON
Garmin Sharp
12.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
13.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
14.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
15.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
16.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
17.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 36"
18.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani Valvole - CSF Inox 49"
19.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 50"
20.
Fabio ARU
Astana Pro Team
21.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
22.
Rafael VALLS FERRI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
23.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Cannondale Pro Cycling
24.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
25.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
26.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale
27.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
28.
Rafał MAJKA
Team Saxo - Tinkoff
29.
Steven KRUIJSWIJK
Belkin Pro Cycling Team
30.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela
31.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 01'00"
32.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida
33.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 01'37"
34.
Alessandro PRONI
Vini Fantini - Selle Italia 01'52"
35.
Stefano GARZELLI
Vini Fantini - Selle Italia
36.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
37.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
38.
Bruno PIRES
Team Saxo - Tinkoff
39.
Arnold JEANNESSON
FDJ.fr
40.
Rory SUTHERLAND
Team Saxo - Tinkoff
41.
Juan Manuel GÁRATE
Belkin Pro Cycling Team
42.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
43.
Fabio FELLINE
Androni Giocattoli - Venezuela
44.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol
45.
Francis MOUREY
FDJ.fr
46.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
47.
Peter STETINA
Garmin Sharp
48.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
49.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
50.
Danilo HONDO
RadioShack - Leopard
51.
Vladimir KARPETS
Movistar Team
52.
Wilco KELDERMAN
Belkin Pro Cycling Team
53.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani Valvole - CSF Inox
54.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
55.
Tiago Jose Pinto MACHADO
RadioShack - Leopard
56.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
57.
Paolo LONGO BORGHINI
Cannondale Pro Cycling
58.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel Euskadi
59.
Gianluca BRAMBILLA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
60.
Evgeni PETROV
Team Saxo - Tinkoff
61.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel Euskadi
62.
Petr IGNATENKO
Katusha Team
63.
Damiano CARUSO
Cannondale Pro Cycling
64.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia
65.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida
66.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
67.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela
68.
Stefano PIRAZZI
Bardiani Valvole - CSF Inox 02'03"
69.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 03'05"
70.
Simone STORTONI
Lampre - Merida
71.
Kanstantsin SIUTSOU
Sky Procycling 03'23"
72.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Colombia 03'31"
73.
Vladimir GUSEV
Katusha Team 04'24"
74.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia
75.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling 07'05"
76.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
77.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia 08'27"
78.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Lotto Belisol
79.
Dirk BELLEMAKERS
Lotto Belisol
80.
Alex DOWSETT
Movistar Team
81.
Elia VIVIANI
Cannondale Pro Cycling
82.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
83.
Sonny COLBRELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox
84.
Marco CANOLA
Bardiani Valvole - CSF Inox
85.
Sacha MODOLO
Bardiani Valvole - CSF Inox
86.
Fabio SABATINI
Cannondale Pro Cycling
87.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Euskaltel Euskadi
88.
Dominique ROLLIN
FDJ.fr
89.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge
90.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
91.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
92.
Nicola BOEM
Bardiani Valvole - CSF Inox
93.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr
94.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
95.
Stefano LOCATELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox
96.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
97.
Matti BRESCHEL
Team Saxo - Tinkoff
98.
Maarten WYNANTS
Belkin Pro Cycling Team
99.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
100.
Stef CLEMENT
Belkin Pro Cycling Team
101.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
102.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano
103.
Gert DOCKX
Lotto Belisol
104.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
105.
Cristiano SALERNO
Cannondale Pro Cycling
106.
Patrick GRETSCH
Team Argos - Shimano
107.
Christian KNEES
Sky Procycling
108.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia
109.
Willem WAUTERS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
110.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling
111.
Mark CAVENDISH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
112.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
113.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
RadioShack - Leopard
114.
Jérôme PINEAU
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
115.
Karsten KROON
Team Saxo - Tinkoff
116.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano
117.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
118.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
119.
Paul MARTENS
Belkin Pro Cycling Team
120.
Mads CHRISTENSEN
Team Saxo - Tinkoff
121.
Lars Ytting BAK
Lotto Belisol
122.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
123.
Adam HANSEN
Lotto Belisol
124.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida
125.
Christian VAN DE VELDE
Garmin Sharp
126.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
127.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi
128.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale
129.
Edoardo ZARDINI
Bardiani Valvole - CSF Inox
130.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
131.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
132.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano
133.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team
134.
George BENNETT
RadioShack - Leopard
135.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team
136.
Dmitriy KOZONTCHUK
Katusha Team
137.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Colombia
138.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
139.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
140.
Maurits LAMMERTINK
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 12'16"
141.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida
142.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 12'55"
143.
Johan LE BON
FDJ.fr
144.
Pavel BRUTT
Katusha Team 13'37"
145.
Robert HUNTER
Garmin Sharp 14'17"
146.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
147.
Daniel OSS
BMC Racing Team
148.
Iljo KEISSE
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
149.
Thomas DEKKER
Garmin Sharp
150.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin Sharp
151.
Frederik WILLEMS
Lotto Belisol
152.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
153.
Hayden ROULSTON
RadioShack - Leopard
154.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
155.
Ioannis TAMOURIDIS
Euskaltel Euskadi
156.
Maarten TJALLINGII
Belkin Pro Cycling Team
157.
Brian BULGAC
Lotto Belisol
158.
Giacomo NIZZOLO
RadioShack - Leopard
159.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
160.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
161.
Christian MEIER
Orica GreenEdge
162.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
163.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia
164.
Wilson Alexander MARENTES TORRES
Colombia
165.
Tomas Aurelio GIL MARTINEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
166.
Tobias LUDVIGSSON
Team Argos - Shimano
167.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Colombia
168.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
169.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano
170.
Luka MEZGEC
Team Argos - Shimano
171.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
172.
Maxim BELKOV
Katusha Team
173.
Juan José COBO ACEBO
Movistar Team
174.
Anthony ROUX
FDJ.fr
175.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela
176.
Nathan HAAS
Garmin Sharp
177.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
178.
David MILLAR
Garmin Sharp
179.
Francesco CHICCHI
Vini Fantini - Selle Italia
180.
Rafael Mattos ANDRIATO
Vini Fantini - Selle Italia
181.
Oscar GATTO
Vini Fantini - Selle Italia
182.
Fabio TABORRE
Vini Fantini - Selle Italia
183.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff
184.
Yaroslav POPOVYCH
RadioShack - Leopard
185.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
186.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
187.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
188.
Danny PATE
Sky Procycling
189.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team
190.
Sandy CASAR
FDJ.fr
191.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team 17'07"
192.
Adam BLYTHE
BMC Racing Team
193.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale
194.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel Euskadi 19'31"
195.
Dario CATALDO
Sky Procycling
196.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi
197.
Nacer BOUHANNI
FDJ.fr
198.
Laurent PICHON
FDJ.fr
199.
Jesse SERGENT
RadioShack - Leopard
200.
Jack BOBRIDGE
Belkin Pro Cycling Team
201.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
202.
Kenny DEHAES
Lotto Belisol
203.
Cheng JI
Team Argos - Shimano
204.
Mattia GAVAZZI
Androni Giocattoli - Venezuela 19'35"
205.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 20'00"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 3. Sorrento - Marina di Ascea

Distance: 222 km

Date: 6 May 2013