GT

Vuelta a España 2013  |  Stage 5. Sober - Lago de Sanabria   

68th edition

168 km, 28 August 2013

Rider Team Time
1.
Michael MATTHEWS
Orica - GreenEdge 4h28'22"
2.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
3.
Gianni MEERSMAN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
4.
Nikias ARNDT
Team Argos - Shimano
5.
Tyler FARRAR
Garmin - Sharp
6.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling
7.
Anthony ROUX
FDJ.fr
8.
Gregory HENDERSON
Lotto Belisol
9.
Daniele RATTO
Cannondale Pro Cycling
10.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
11.
Rafał MAJKA
Team Saxo - Tinkoff
12.
Bauke MOLLEMA
Belkin Pro Cycling Team
13.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
14.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura
15.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida
16.
Nicolas ROCHE
Team Saxo - Tinkoff
17.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
18.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel Euskadi
19.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
20.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
21.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
22.
Chris HORNER
RadioShack - Leopard
23.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel Euskadi
24.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano
25.
Ivan BASSO
Cannondale Pro Cycling
26.
Dario CATALDO
Sky Procycling
27.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural - Seguros RGA
28.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano
29.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
30.
Roman KREUZIGER
Team Saxo - Tinkoff
31.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
32.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team
33.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi
34.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
35.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
36.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
37.
Alex HOWES
Garmin - Sharp
38.
Nico SIJMENS
Cofidis, Solutions Crédits
39.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
40.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura
41.
José João Pimenta da Costa MENDES
Team NetAPP - Endura
42.
Robert KIŠERLOVSKI
RadioShack - Leopard
43.
Oliver ZAUGG
Team Saxo - Tinkoff
44.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol
45.
Thibaut PINOT
FDJ.fr
46.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
47.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr
48.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits
49.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
50.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Belkin Pro Cycling Team
51.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
RadioShack - Leopard
52.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel Euskadi
53.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
54.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
55.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
56.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Argos - Shimano
57.
Vladimir GUSEV
Katusha Team
58.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
59.
Dominik NERZ
BMC Racing Team
60.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team
61.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
62.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Cannondale Pro Cycling
63.
Yoann BAGOT
Cofidis, Solutions Crédits
64.
Laurens TEN DAM
Belkin Pro Cycling Team
65.
Maciej PATERSKI
Cannondale Pro Cycling
66.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo - Tinkoff
67.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
68.
Luca PAOLINI
Katusha Team
69.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
70.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
71.
Bart DE CLERCQ
Lotto Belisol
72.
Manuele MORI
Lampre - Merida
73.
Jérôme COPPEL
Cofidis, Solutions Crédits
74.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
75.
Romain ZINGLE
Cofidis, Solutions Crédits
76.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
77.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
78.
Yaroslav POPOVYCH
RadioShack - Leopard
79.
Daniel MARTIN
Garmin - Sharp
80.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol
81.
Paolo LONGO BORGHINI
Cannondale Pro Cycling
82.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA
83.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura
84.
Gregory RAST
RadioShack - Leopard
85.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team
86.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura
87.
Pieter SERRY
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
88.
Stef CLEMENT
Belkin Pro Cycling Team
89.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team
90.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
91.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
92.
Sylwester SZMYD
Movistar Team
93.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
94.
Matthew BUSCHE
RadioShack - Leopard
95.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel Euskadi
96.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team 17"
97.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling 19"
98.
Georg PREIDLER
Team Argos - Shimano 25"
99.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
100.
Zdeněk ŠTYBAR
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
101.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 49"
102.
Ivan VELASCO MURILLO
Caja Rural - Seguros RGA
103.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 01'16"
104.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team
105.
Matteo TOSATTO
Team Saxo - Tinkoff
106.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
107.
Markel IRIZAR ARANBURU
RadioShack - Leopard
108.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
109.
Juan Manuel GÁRATE
Belkin Pro Cycling Team
110.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling
111.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
112.
Guillaume BOIVIN
Cannondale Pro Cycling
113.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel Euskadi
114.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
115.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel Euskadi
116.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel Euskadi
117.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
118.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
119.
Ben HERMANS
RadioShack - Leopard
120.
Kristof VANDEWALLE
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
121.
Jurgen VAN DE WALLE
Lotto Belisol
122.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol
123.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
124.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
125.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling
126.
Stéphane POULHIES
Cofidis, Solutions Crédits
127.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
128.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura
129.
Adam HANSEN
Lotto Belisol
130.
Simone STORTONI
Lampre - Merida
131.
Maxim IGLINSKIY
Astana Pro Team
132.
Michael MØRKØV
Team Saxo - Tinkoff 02'42"
133.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team 03'00"
134.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
135.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
136.
Mitchell DOCKER
Orica - GreenEdge
137.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
138.
Massimo GRAZIATO
Lampre - Merida 03'09"
139.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 03'23"
140.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
141.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Lotto Belisol
142.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
143.
Alexandre GENIEZ
FDJ.fr
144.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team 03'25"
145.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - Merida 03'28"
146.
Luca DODI
Lampre - Merida
147.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA
148.
Rafael VALLS FERRI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
149.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
150.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
151.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA
152.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
153.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Team NetAPP - Endura
154.
Christian KNEES
Sky Procycling
155.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo - Tinkoff 03'35"
156.
Luke ROWE
Sky Procycling
157.
Lucas Sebastian HAEDO
Cannondale Pro Cycling
158.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
159.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
160.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge
161.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge
162.
Cyril BESSY
Cofidis, Solutions Crédits
163.
Dmitriy KOZONTCHUK
Katusha Team
164.
Leigh HOWARD
Orica - GreenEdge
165.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits
166.
Arnaud COURTEILLE
FDJ.fr
167.
Jussi VEIKKANEN
FDJ.fr
168.
Evgeni PETROV
Team Saxo - Tinkoff
169.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
170.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team
171.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol
172.
Vasil KIRYIENKA
Sky Procycling
173.
Thomas PETERSON
Team Argos - Shimano
174.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
175.
Fabian CANCELLARA
RadioShack - Leopard 04'35"
176.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale
177.
Steve CHAINEL
Ag2r La Mondiale
178.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
179.
Sebastian LANDER
BMC Racing Team
180.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
181.
Nick NUYENS
Garmin - Sharp 06'15"
182.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Sharp
183.
Christian MEIER
Orica - GreenEdge
184.
Baden COOKE
Orica - GreenEdge
185.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
186.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
187.
Matteo BONO
Lampre - Merida
188.
Adrien PETIT
Cofidis, Solutions Crédits 07'45"
189.
Michel KREDER
Garmin - Sharp 15'02"
190.
Francesco LASCA
Caja Rural - Seguros RGA
191.
Caleb FAIRLY
Garmin - Sharp
192.
Tom STAMSNIJDER
Team Argos - Shimano
193.
Geoffrey SOUPE
FDJ.fr
194.
Alex RASMUSSEN
Garmin - Sharp
195.
Barry MARKUS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 5. Sober - Lago de Sanabria

Race Type: Sprint stage

Distance: 168 km

Date: 28 August 2013