Tirreno - Adriatico 2009  |  Stage 5. Loreto - Macerata I.T.T.   

44th edition

30 km, 15 March 2009

Rider Team Time
1.
Andreas KLÖDEN
Astana 41'32"
2.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 20"
3.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 21"
4.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
5.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 32"
6.
Robert GESINK
Rabobank 40"
7.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 41"
8.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 52"
9.
Linus GERDEMANN
Team Milram 58"
10.
Jérôme COPPEL
Française des Jeux 01'00"
11.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
12.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 01'04"
13.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 01'05"
14.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
15.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto 01'06"
16.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 01'07"
17.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
18.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini 01'08"
19.
Ivan BASSO
Liquigas 01'14"
20.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 01'18"
21.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC 01'19"
22.
Filippo POZZATO
Team Katusha 01'20"
23.
Davide REBELLIN
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 01'23"
24.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream 01'26"
25.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto 01'40"
26.
Peter VELITS
Team Milram
27.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC 01'44"
28.
Sebastian LANG
Silence - Lotto 01'51"
29.
Benoît VAUGRENARD
Française des Jeux
30.
Anthony ROUX
Française des Jeux 01'54"
31.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini 01'55"
32.
Maarten WYNANTS
Quick Step 02'01"
33.
Paul MARTENS
Rabobank 02'03"
34.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'05"
35.
Grischa NIERMANN
Rabobank
36.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 02'06"
37.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
38.
Servais KNAVEN
Team Milram
39.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 02'07"
40.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 02'08"
41.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream 02'12"
42.
Dries DEVENYNS
Quick Step
43.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 02'13"
44.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team 02'18"
45.
Danilo DI LUCA
LPR Brakes Farnese Vini 02'26"
46.
Lorenzo BERNUCCI
LPR Brakes Farnese Vini 02'27"
47.
Assan BAZAYEV
Astana 02'28"
48.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 02'29"
49.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team 02'30"
50.
Diego CACCIA
Barloworld 02'31"
51.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
52.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 02'35"
53.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 02'36"
54.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
55.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 02'37"
56.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team 02'38"
57.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'42"
58.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto 02'44"
59.
Maurizio BIONDO
Ceramica Flaminia - Bossini Docce 02'45"
60.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 02'47"
61.
Marc DE MAAR
Rabobank 02'49"
62.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 02'51"
63.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 02'52"
64.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 02'54"
65.
Rick FLENS
Rabobank
66.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 02'55"
67.
Pavel BRUTT
Team Katusha 02'56"
68.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom 02'58"
69.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'01"
70.
Gianni MEERSMAN
Française des Jeux 03'02"
71.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 03'03"
72.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
73.
Marcin SAPA
Lampre - NGC 03'05"
74.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank 03'06"
75.
Didac ORTEGA ORTS
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 03'09"
76.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
77.
Andrey ZEITS
Astana 03'10"
78.
Sergey RENEV
Astana 03'19"
79.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini 03'20"
80.
Allan DAVIS
Quick Step 03'21"
81.
Tom BOONEN
Quick Step
82.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 03'23"
83.
Matteo TOSATTO
Quick Step 03'26"
84.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto 03'27"
85.
Fabian WEGMANN
Team Milram
86.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia - Bossini Docce 03'28"
87.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
88.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini 03'29"
89.
Fabio SABATINI
Liquigas 03'31"
90.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'33"
91.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 03'36"
92.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 03'37"
93.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
94.
René MANDRI
Ag2r La Mondiale 03'38"
95.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC
96.
Marco VELO
Quick Step 03'41"
97.
Anthony GESLIN
Française des Jeux 03'42"
98.
Leif HOSTE
Silence - Lotto
99.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 03'43"
100.
Daniele BENNATI
Liquigas 03'44"
101.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 03'46"
102.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia - Bossini Docce 03'48"
103.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank 03'49"
104.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
105.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'53"
106.
Maxim IGLINSKIY
Astana
107.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 03'54"
108.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 03'56"
109.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom 04'00"
110.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team 04'01"
111.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 04'05"
112.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
113.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
114.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 04'06"
115.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 04'07"
116.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 04'10"
117.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 04'13"
118.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 04'15"
119.
Robert HUNTER
Barloworld 04'17"
120.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 04'19"
121.
Wesley SULZBERGER
Française des Jeux
122.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'22"
123.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
124.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
125.
Mikhaylo KHALILOV
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
126.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 04'24"
127.
Sergei IVANOV
Team Katusha 04'25"
128.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team 04'26"
129.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom 04'31"
130.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom 04'33"
131.
Valerio AGNOLI
Liquigas 04'34"
132.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
133.
Yoann OFFREDO
Française des Jeux 04'35"
134.
Michael FRIEDMAN
Garmin - Slipstream 04'40"
135.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 04'41"
136.
Stephen CUMMINGS
Barloworld
137.
Mario AERTS
Silence - Lotto 04'43"
138.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne 04'45"
139.
Francesco GINANNI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 04'47"
140.
Patrick CALCAGNI
Barloworld 04'53"
141.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto 04'55"
142.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC 04'56"
143.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 04'57"
144.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC 05'00"
145.
Kevin HULSMANS
Quick Step 05'01"
146.
Alberto ONGARATO
LPR Brakes Farnese Vini
147.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 05'02"
148.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 05'04"
149.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 05'05"
150.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank 05'07"
151.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 05'08"
152.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
153.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 05'10"
154.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi 05'15"
155.
Massimiliano GENTILI
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
156.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto 05'18"
157.
Peter WROLICH
Team Milram
158.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 05'19"
159.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team 05'20"
160.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 05'27"
161.
Dimitri MURAVYEV
Astana 05'30"
162.
Bram DE GROOT
Rabobank 05'31"
163.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 05'32"
164.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne 05'38"
165.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne 05'44"
166.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream 05'46"
167.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 05'50"
168.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom 05'51"
169.
Marco CORTI
Barloworld 05'52"
170.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale 05'55"
171.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom 05'59"
172.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team 06'10"
173.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream 06'13"
174.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne 06'14"
175.
Yauheni HUTAROVICH
Française des Jeux 06'15"
176.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 06'19"
177.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto 06'28"
178.
Filippo SIMEONI
Ceramica Flaminia - Bossini Docce 06'29"
179.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 06'30"
180.
Gregory RAST
Astana
181.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 06'38"
182.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 06'42"
183.
Gerald CIOLEK
Team Milram 06'47"
184.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 07'16"
185.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 07'59"
186.
Marcus LJUNGQVIST
Team Saxo Bank 09'25"
187.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 11'49"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Loreto - Macerata I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 30 km

Date: 15 March 2009