GT

Vuelta a España 2009  |  Stage 8. Alzira - Alto de Aitana   

64th edition

206 km, 6 September 2009

Rider Team Time
1.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC 6h04'54"
2.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 33"
3.
Robert GESINK
Rabobank 36"
4.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 44"
5.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
6.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
7.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 50"
8.
Ivan BASSO
Liquigas
9.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
10.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
11.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
12.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
13.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'10"
14.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream 01'29"
15.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 01'32"
16.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto 01'33"
17.
Sylwester SZMYD
Liquigas 01'50"
18.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
19.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
20.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
21.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto 02'20"
22.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
23.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
24.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana 02'24"
25.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
26.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur 02'44"
27.
Kevin DE WEERT
Quick Step 03'34"
28.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team 03'37"
29.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 03'45"
30.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto 03'50"
31.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 03'57"
32.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 04'00"
33.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'18"
34.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'49"
35.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 04'52"
36.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo 04'55"
37.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto 05'40"
38.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 05'49"
39.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur 06'42"
40.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 06'45"
41.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
42.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 06'54"
43.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo 07'03"
44.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 07'09"
45.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 07'17"
46.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux
47.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 09'00"
48.
Marco MARZANO
Lampre - NGC 09'01"
49.
Jesús DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
50.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
51.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 09'09"
52.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur 10'17"
53.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 10'42"
54.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
55.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
56.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
57.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
58.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
59.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
60.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto 10'45"
61.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
62.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 12'24"
63.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
64.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 12'56"
65.
Paul MARTENS
Rabobank
66.
Lars BOOM
Rabobank 13'26"
67.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 14'28"
68.
Matteo TOSATTO
Quick Step
69.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
70.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
71.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
72.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
73.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
74.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
75.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
76.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
77.
Bram TANKINK
Rabobank
78.
José Luis RUBIERA
Astana
79.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
80.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
81.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
82.
Paul VOSS
Team Milram 16'37"
83.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
84.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux
85.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
86.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
87.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
88.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia
89.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur
90.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
91.
Pieter WEENING
Rabobank 17'01"
92.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
93.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream 18'39"
94.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
95.
Fabio SABATINI
Liquigas
96.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
97.
Christian KNEES
Team Milram
98.
Marco VELO
Quick Step
99.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
100.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
101.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
102.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
103.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
104.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
105.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
106.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
107.
Maxim IGLINSKIY
Astana
108.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
109.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
110.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
111.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
112.
Matthias RUSS
Team Milram
113.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur
114.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
115.
Daniele BENNATI
Liquigas 20'06"
116.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC 25'45"
117.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
118.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
119.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
120.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
121.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
122.
Linus GERDEMANN
Team Milram
123.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
124.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
125.
Roman KREUZIGER
Liquigas
126.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
127.
Michael SCHÄR
Astana
128.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
129.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
130.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
131.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
132.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
133.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
134.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
135.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur
136.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
137.
Maarten WYNANTS
Quick Step
138.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
139.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
140.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
141.
Dominik ROELS
Team Milram
142.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
143.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux
144.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 25'52"
145.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
146.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 25'54"
147.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 26'09"
148.
Maciej BODNAR
Liquigas 27'25"
149.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC 29'20"
150.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
151.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
152.
Francesco TOMEI
Lampre - NGC
153.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
154.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
155.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
156.
Oliver ZAUGG
Liquigas
157.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
158.
Gerald CIOLEK
Team Milram
159.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
160.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
161.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
162.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
163.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
164.
Allan DAVIS
Quick Step
165.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
166.
Tom BOONEN
Quick Step
167.
Martin VELITS
Team Milram
168.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
169.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
170.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
171.
František RABOŇ
Team Columbia - HTC
172.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
173.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
174.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
175.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur
176.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
177.
Tom LEEZER
Rabobank
178.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
179.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux
180.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
181.
Franck BOUYER
BBox Bouygues Telecom
182.
Assan BAZAYEV
Astana
183.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 29'32"
184.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
185.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
186.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
187.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 30'40"
188.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne 31'25"
189.
Rémy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 8. Alzira - Alto de Aitana

Race Type: Mountain stage

Distance: 206 km

Date: 6 September 2009