2.PT

Critérium du Dauphiné 2010  |  Stage 5. Serre-Chevalier - Grenoble   

62nd edition

143.5 km, 11 June 2010

Rider Team Time
1.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 3h26'16"
2.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto 34"
3.
Thibaut PINOT
FDJ
4.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale 01'39"
5.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
6.
Christophe MOREAU
Caisse d'Epargne
7.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 02'40"
8.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
9.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
10.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
11.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Garmin - Transitions
12.
David LELAY
Ag2r La Mondiale
13.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 03'04"
14.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
15.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
16.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo
17.
Arkaitz DURÁN AROCA
Footon - Servetto
18.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
19.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
20.
Anders LUND
Team Saxo Bank
21.
André STEENSEN
Team Saxo Bank
22.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
23.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
24.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
25.
Christian KNEES
Team Milram
26.
Janez BRAJKOVIČ
Team RadioShack
27.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
28.
Gert DOCKX
Team HTC - Columbia
29.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
30.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
31.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom
32.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step
33.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
34.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
35.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
36.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
37.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
38.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
39.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team
40.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
41.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
42.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
43.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
44.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
45.
Kevin DE WEERT
Quick Step
46.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
47.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
48.
Chris HORNER
Team RadioShack
49.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
50.
Dario CATALDO
Quick Step
51.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
52.
Andrey ZEITS
Astana
53.
David DE LA FUENTE RASILLA
Astana
54.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
55.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
56.
Paolo TIRALONGO
Astana
57.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
58.
Denis MENCHOV
Rabobank
59.
Egor SILIN
Team Katusha
60.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
61.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
62.
Nicolas VOGONDY
BBox Bouygues Telecom
63.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
64.
Peter STETINA
Garmin - Transitions
65.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
66.
David MILLAR
Garmin - Transitions
67.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
68.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
69.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo
70.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
71.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
72.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
73.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
74.
Christophe LE MÉVEL
FDJ
75.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team RadioShack 03'28"
76.
Pierre CAZAUX
FDJ 03'44"
77.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 05'56"
78.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
79.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
80.
Bram TANKINK
Rabobank
81.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions 07'20"
82.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
83.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
84.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
85.
Dmitriy FOFONOV
Astana
86.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
87.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
88.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini
89.
Juan José COBO ACEBO
Caisse d'Epargne
90.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
91.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
92.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
93.
Dominik ROELS
Team Milram
94.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
95.
László BODROGI
Team Katusha 07'35"
96.
Artem OVECHKIN
Team Katusha
97.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
98.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
99.
Maxime VANTOMME
Team Katusha 10'45"
100.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team 10'53"
101.
Aleksejs SARAMOTINS
Team HTC - Columbia
102.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
103.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto 12'29"
104.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia
105.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto
106.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
107.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
108.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
109.
John Lee AUGUSTYN
Sky Professional Cycling Team
110.
Alfredo BALLONI
Lampre - Farnese Vini
111.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
112.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
113.
Laurent MANGEL
Saur - Sojasun
114.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
115.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
116.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
117.
Nicolas PORTAL
Sky Professional Cycling Team 14'15"
118.
Mauro FACCI
Quick Step 18'33"
119.
Marco BANDIERA
Team Katusha
120.
Enrique MATA
Footon - Servetto
121.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
122.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
123.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
124.
Andreas STAUFF
Quick Step
125.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
126.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
127.
Wim DE VOCHT
Team Milram
128.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
129.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
130.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
131.
Russell DOWNING
Sky Professional Cycling Team
132.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
133.
Geoffroy LEQUATRE
Team RadioShack
134.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
135.
Tomas VAITKUS
Team RadioShack
136.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
137.
Anthony GESLIN
FDJ
138.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
139.
Jérémie GALLAND
Saur - Sojasun
140.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
141.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team RadioShack
142.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
143.
Danny PATE
Garmin - Transitions
144.
Julien SIMON
Saur - Sojasun
145.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
146.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
147.
David GUTIÉRREZ PALACIOS
Footon - Servetto
148.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun
149.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
150.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
151.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
152.
Ben HERMANS
Team RadioShack
153.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
154.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
155.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
156.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
157.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
158.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
159.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
160.
Roger KLUGE
Team Milram

Stage information

Start, finish: Stage 5. Serre-Chevalier - Grenoble

Race Type: Mountain stage

Distance: 143.5 km

Date: 11 June 2010