2.PT

Critérium du Dauphiné 2010  |  Stage 4. Saint-Paul-Trois-Châteaux - Risoul   

62nd edition

210 km, 10 June 2010

Rider Team Time
1.
Nicolas VOGONDY
BBox - Bouygues Telecom 6h03'25"
2.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi 12"
3.
Janez BRAJKOVIČ
Team RadioShack 15"
4.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
5.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 18"
6.
Pierre ROLLAND
BBox - Bouygues Telecom
7.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
8.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto
9.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne 23"
10.
Denis MENCHOV
Rabobank
11.
Artem OVECHKIN
Team Katusha 27"
12.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 29"
13.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
14.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Doimo 34"
15.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia 40"
16.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun 43"
17.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
18.
Egor SILIN
Team Katusha
19.
Rémy DI GREGORIO
FDJ 49"
20.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 51"
21.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
22.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 55"
23.
Laurent LEFÈVRE
BBox - Bouygues Telecom 59"
24.
Peter STETINA
Garmin - Transitions 01'01"
25.
Christian KNEES
Team Milram 01'05"
26.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
27.
Kevin DE WEERT
Quick Step
28.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
29.
Chris HORNER
Team RadioShack
30.
Kristijan KOREN
Liquigas - Doimo 01'09"
31.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 01'14"
32.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 01'17"
33.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'18"
34.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team
35.
David DE LA FUENTE RASILLA
Astana
36.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
37.
Vitaliy BUTS
Lampre - Farnese Vini
38.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
39.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team 01'24"
40.
Paolo TIRALONGO
Astana 01'30"
41.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
42.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
43.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 01'33"
44.
Thibaut PINOT
FDJ
45.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Garmin - Transitions 01'35"
46.
David MILLAR
Garmin - Transitions
47.
David LELAY
Ag2r La Mondiale
48.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 01'39"
49.
Christophe LE MÉVEL
FDJ 01'42"
50.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions 01'53"
51.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
52.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
53.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
54.
Dario CATALDO
Quick Step 02'23"
55.
Arkaitz DURÁN AROCA
Footon - Servetto
56.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
57.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team 02'47"
58.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team 02'52"
59.
Pierrick FÉDRIGO
BBox - Bouygues Telecom 02'54"
60.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
61.
Andrey ZEITS
Astana
62.
Cyril GAUTIER
BBox - Bouygues Telecom
63.
Laurent MANGEL
Saur - Sojasun 03'20"
64.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
65.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo 03'55"
66.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
67.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto 04'10"
68.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
69.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 04'22"
70.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
71.
Roy SENTJENS
Team Milram 04'24"
72.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
73.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto
74.
Nicolas PORTAL
Sky Professional Cycling Team 05'19"
75.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step 05'34"
76.
Gert DOCKX
Team HTC - Columbia
77.
Ben HERMANS
Team RadioShack
78.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne 05'52"
79.
Bram TANKINK
Rabobank
80.
Maxime VANTOMME
Team Katusha 06'07"
81.
László BODROGI
Team Katusha
82.
Benjamin NOVAL GONZÁLEZ
Astana
83.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
84.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 06'51"
85.
Vincent JÉRÔME
BBox - Bouygues Telecom 07'17"
86.
Steve CHAINEL
BBox - Bouygues Telecom 07'34"
87.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo 07'43"
88.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia 08'33"
89.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 09'19"
90.
Aleksejs SARAMOTINS
Team HTC - Columbia 10'29"
91.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
92.
Christophe MOREAU
Caisse d'Epargne
93.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
94.
Danny PATE
Garmin - Transitions
95.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
96.
Dominik ROELS
Team Milram 12'01"
97.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox - Bouygues Telecom
98.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 12'55"
99.
Wim DE VOCHT
Team Milram
100.
Marco BANDIERA
Team Katusha
101.
Alfredo BALLONI
Lampre - Farnese Vini
102.
Anthony GESLIN
FDJ
103.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
104.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
105.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
106.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
107.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
108.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini
109.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
110.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
111.
John Lee AUGUSTYN
Sky Professional Cycling Team
112.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
113.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
114.
Pierre CAZAUX
FDJ
115.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
116.
Jérémie GALLAND
Saur - Sojasun
117.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
118.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
119.
Mauro FACCI
Quick Step
120.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
121.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
122.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
123.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
124.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
125.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
126.
Juan José COBO ACEBO
Caisse d'Epargne
127.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
128.
Geoffroy LEQUATRE
Team RadioShack
129.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
130.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
131.
Dmitriy FOFONOV
Astana
132.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun
133.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
134.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
135.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team RadioShack 13'03"
136.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 13'25"
137.
André STEENSEN
Team Saxo Bank 17'08"
138.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
139.
Enrique MATA
Footon - Servetto
140.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
141.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
142.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Doimo
143.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
144.
David GUTIÉRREZ PALACIOS
Footon - Servetto
145.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
146.
Julien SIMON
Saur - Sojasun
147.
Russell DOWNING
Sky Professional Cycling Team
148.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
149.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
150.
Anders LUND
Team Saxo Bank
151.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
152.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
153.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
154.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
155.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
156.
Andreas STAUFF
Quick Step
157.
Roger KLUGE
Team Milram
158.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
159.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
160.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
161.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team RadioShack 17'38"
162.
Tomas VAITKUS
Team RadioShack

Stage information

Start, finish: Stage 4. Saint-Paul-Trois-Châteaux - Risoul

Race Type: Mountain stage

Distance: 210 km

Date: 10 June 2010