Tirreno - Adriatico 2010  |  Stage 7. Civitanova Marche - San Benedetto   

45th edition

164 km, 16 March 2010

Rider Team Time
1.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team 3h52'36"
2.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini
3.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
4.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
5.
Mattia GAVAZZI
Colnago - CSF Inox
6.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
7.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
8.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
9.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
10.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
11.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
12.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
13.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
14.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
15.
Andrey ZEITS
Astana
16.
Roy SENTJENS
Team Milram
17.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
18.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
19.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
20.
Maxim IGLINSKIY
Astana
21.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
22.
Michele SCARPONI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
23.
Yoann OFFREDO
FDJ
24.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
25.
Francesco GINANNI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
26.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
27.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
28.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
29.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
30.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
31.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
32.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
33.
Markus FOTHEN
Team Milram
34.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
35.
Oscar GATTO
ISD - Neri
36.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini
37.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
38.
Enrico GASPAROTTO
Astana
39.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
40.
Arthur VICHOT
FDJ
41.
Grischa NIERMANN
Rabobank
42.
Simon CLARKE
ISD - Neri
43.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
44.
Robert GESINK
Rabobank
45.
Paul MARTENS
Rabobank
46.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
47.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
48.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
49.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
50.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
51.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
52.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team
53.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
54.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
55.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
56.
Kim KIRCHEN
Team Katusha
57.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
58.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri
59.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
60.
Dries DEVENYNS
Quick Step
61.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
62.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
63.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
64.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
65.
Alan MARANGONI
Colnago - CSF Inox
66.
Thomas FREI
BMC Racing Team
67.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
68.
Filippo POZZATO
Team Katusha
69.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
70.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
71.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
72.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
73.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
74.
Karsten KROON
BMC Racing Team
75.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
76.
Frédéric GUESDON
FDJ
77.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
78.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
79.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
80.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox
81.
Olivier BONNAIRE
FDJ
82.
Christian KNEES
Team Milram
83.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
84.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
85.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
86.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
87.
Maarten WYNANTS
Quick Step
88.
Tom BOONEN
Quick Step
89.
Marco VELO
Quick Step
90.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
91.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas - Doimo
92.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri
93.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
94.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
95.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
96.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
97.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
98.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
99.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
100.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
101.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
102.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
103.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
104.
Nick NUYENS
Rabobank
105.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
106.
Servais KNAVEN
Team Milram
107.
Cameron WURF
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
108.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
109.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
110.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
111.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
112.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
113.
Matteo TOSATTO
Quick Step
114.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
115.
Kevin HULSMANS
Quick Step
116.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
117.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
118.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
119.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
120.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
121.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
122.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
123.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo
124.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
125.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo
126.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
127.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
128.
Diego CACCIA
ISD - Neri
129.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
130.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
131.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
132.
Leonardo BERTAGNOLLI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
133.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
134.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
135.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
136.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 01'16"
137.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
138.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
139.
Niki TERPSTRA
Team Milram
140.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 01'42"
141.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 01'57"
142.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
143.
Allan DAVIS
Astana
144.
Antonio FLECHA
Sky Professional Cycling Team
145.
Marco BANDIERA
Team Katusha
146.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 02'08"
147.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 03'08"
148.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
149.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 03'33"
150.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 06'34"
151.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
152.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia 07'27"
153.
Assan BAZAYEV
Astana
154.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne

Stage information

Start, finish: Stage 7. Civitanova Marche - San Benedetto

Race Type: Sprint stage

Distance: 164 km

Date: 16 March 2010