2.UWT

Vuelta al Pais Vasco 2012  |  Stage 3. Vitoria-Gasteiz - Eibar (Arrate)   

52nd edition

164 km, 4 April 2012

Rider Team Time
1.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 3h58'15"
2.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
3.
Chris HORNER
RadioShack - Nissan
4.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team 12"
5.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD
6.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quickstep
7.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
8.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
9.
Robert KIŠERLOVSKI
Astana Pro Team
10.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
11.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
12.
Simon ŠPILAK
Katusha Team
13.
Rui Alberto Faria da COSTA
Movistar Team
14.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
15.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
16.
Ryder HESJEDAL
Team Garmin - Sharp
17.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
18.
Jean-Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
19.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Belisol Team
20.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team
21.
Thomas DANIELSON
Team Garmin - Sharp 35"
22.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 50"
23.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
24.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
25.
Fränk SCHLECK
RadioShack - Nissan
26.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
27.
David ARROYO DURAN
Movistar Team
28.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 59"
29.
Hernâni BRÔCO
Caja Rural
30.
Maxime MONFORT
RadioShack - Nissan
31.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
32.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
33.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
34.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
35.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale
36.
Michael ROGERS
Sky Procycling
37.
Peter STETINA
Team Garmin - Sharp
38.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
39.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
40.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team
41.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 01'16"
42.
Arnold JEANNESSON
FDJ - Big Mat
43.
Moreno MOSER
Liquigas - Cannondale
44.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
45.
Egor SILIN
Astana Pro Team
46.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team 01'23"
47.
Arthur VICHOT
FDJ - Big Mat 01'31"
48.
Thibaut PINOT
FDJ - Big Mat
49.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale
50.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 01'44"
51.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural
52.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named 01'52"
53.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
54.
Bart DE CLERCQ
Lotto - Belisol Team 02'01"
55.
Evgeni PETROV
Astana Pro Team
56.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale
57.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
58.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural 02'28"
59.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'34"
60.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 03'22"
61.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Liquigas - Cannondale 03'24"
62.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
63.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team
64.
Matthew BUSCHE
RadioShack - Nissan
65.
Peter VELITS
Omega Pharma - Quickstep 03'57"
66.
Oliver ZAUGG
RadioShack - Nissan 04'33"
67.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 05'16"
68.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
69.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank Cycling Team
70.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
71.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
72.
Benoît VAUGRENARD
FDJ - Big Mat
73.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling
74.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
75.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
76.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
77.
Paolo BAILETTI
Utensilnord Named
78.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD 06'31"
79.
José HERRADA LÓPEZ
Movistar Team 06'43"
80.
Daniel MARTIN
Team Garmin - Sharp
81.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
82.
Andreas KLÖDEN
RadioShack - Nissan
83.
Francis DE GREEF
Lotto - Belisol Team
84.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quickstep
85.
Jelle VANENDERT
Lotto - Belisol Team
86.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team 08'11"
87.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
88.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
89.
Morris POSSONI
Lampre - ISD 08'15"
90.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 08'55"
91.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
92.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
93.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
94.
Jens VOIGT
RadioShack - Nissan
95.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 09'54"
96.
Daniele RATTO
Liquigas - Cannondale 11'07"
97.
Mads CHRISTENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
98.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale
99.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team 14'15"
100.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
101.
Edoardo GIRARDI
Utensilnord Named
102.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
103.
Stefano AGOSTINI
Liquigas - Cannondale
104.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
105.
Cédric PINEAU
FDJ - Big Mat
106.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
107.
Jérôme PINEAU
Omega Pharma - Quickstep
108.
Gianni MEERSMAN
Lotto - Belisol Team
109.
Brian BULGAC
Lotto - Belisol Team
110.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat
111.
Jurgen VAN DE WALLE
Lotto - Belisol Team
112.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quickstep
113.
Aitor GALDÓS ALONSO
Caja Rural
114.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
115.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
116.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 16'17"
117.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
118.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team
119.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
120.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quickstep
121.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
122.
Allan DAVIS
Orica - GreenEdge 21'21"
123.
David DE LA FUENTE RASILLA
Caja Rural
124.
Fabian WEGMANN
Team Garmin - Sharp
125.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
126.
Benjamin KING
RadioShack - Nissan
127.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
128.
Luke ROWE
Sky Procycling
129.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge
130.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural
131.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team
132.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge
133.
Wesley SULZBERGER
Orica - GreenEdge
134.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named
135.
Michael ALBASINI
Orica - GreenEdge
136.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
137.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
138.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
139.
Timothy ROE
BMC Racing Team
140.
Nathan HAAS
Team Garmin - Sharp
141.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team
142.
Christian MEIER
Orica - GreenEdge
143.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quickstep
144.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named
145.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named
146.
Travis MEYER
Orica - GreenEdge
147.
Olivier KAISEN
Lotto - Belisol Team
148.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Caja Rural
149.
Anthony ROUX
FDJ - Big Mat
150.
Kristof VANDEWALLE
Omega Pharma - Quickstep
151.
Troels Rønning VINTHER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
152.
Oleg BERDOS
Utensilnord Named
153.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling
154.
Davide MUCELLI
Utensilnord Named
155.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Sharp

Stage information

Start, finish: Stage 3. Vitoria-Gasteiz - Eibar (Arrate)

Race Type: Mountain stage

Distance: 164 km

Date: 4 April 2012