World Championships Road Race 2002

67th edition

256 km

13 October 2002

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 5h30'03"
2.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco
3.
Erik ZABEL
Team Telekom
4.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
5.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
6.
Jimmy CASPER
La Francaise des Jeux
7.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r
8.
Sven TEUTENBERG
Phonak
9.
Baden COOKE
La Francaise des Jeux
10.
Julian DEAN
Team CSC - Tiscali
11.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
12.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
13.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
14.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
15.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
16.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
17.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol
18.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Adecco
19.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
20.
Danilo HONDO
Team Telekom
21.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
22.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
23.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites
24.
Frank HØJ
Team Coast
25.
Ludovic CAPELLE
Ag2r
26.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
27.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
28.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 16"
29.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
30.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin 22"
31.
Janek TOMBAK
Cofidis 29"
32.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites 31"
33.
Marcus LJUNGQVIST
EDS - Fakta
34.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo 39"
35.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
36.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger
37.
Charles DIONNE
7-UP - Nutrafig
38.
Tom BOONEN
US Postal Service 44"
39.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
40.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
41.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Emmegi
42.
Alexei MARKOV
Itera 56"
43.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
44.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
45.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
46.
Oskar CAMENZIND
Phonak 59"
47.
Jacky DURAND
La Francaise des Jeux
48.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij - Batavus
49.
Alexandre USOV
Phonak
50.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin 01'01"
51.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin 01'12"
52.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
53.
Cédric VASSEUR
Cofidis
54.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
55.
Kurt Asle ARVESEN
EDS - Fakta
56.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
57.
Christian PFANNBERGER
Team Nürnberger
58.
Jans KOERTS
Domo - Farm Frites
59.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
60.
Michael SKELDE
EDS - Fakta
61.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 01'26"
62.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
63.
Matthew WILSON
La Francaise des Jeux
64.
Roger BEUCHAT
Phonak
65.
David O'LOUGHLIN
Ofoto - Lombardi Sports
66.
Zbigniew PIĄTEK
Mróz - Supradyn Witaminy
67.
Mauro GIANETTI
Team Coast
68.
Rolf ALDAG
Team Telekom
69.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
70.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
71.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
72.
Allan JOHANSEN
EDS - Fakta
73.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
74.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 01'37"
75.
Beat ZBERG
Rabobank 01'59"
76.
Marek RUTKIEWICZ
Cofidis
77.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
78.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
79.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
80.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
81.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
82.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
83.
Pavel BRUTT
Itera
84.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
85.
Alexander KUSCHYNSKI
Individual
86.
Balázs ROHTMER
Amore & Vita - Beretta
87.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites
88.
Mindaugas GONCARAS
RDM - Flanders
89.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
90.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com
91.
Robert RADOSZ
Servisco - Koop
92.
Marcin LEWANDOWSKI
Mikomax - Browar Staropolski
93.
Pavel PADRNOS
US Postal Service
94.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites
95.
Bert GRABSCH
Phonak
96.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step
97.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
98.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
99.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali
100.
Mathew HAYMAN
Rabobank
101.
Vladimir SMIRNOV
Team Colpack - Astro
102.
Niki AEBERSOLD
Team Coast
103.
Vladimir KARPETS
Itera
104.
Edouard GRITSOUN
Itera
105.
Andreas KLIER
Team Telekom
106.
Marc WAUTERS
Rabobank
107.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites
108.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites
109.
Michael BOOGERD
Rabobank
110.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
111.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
112.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 02'06"
113.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport 02'40"
114.
Aurélien CLERC
Mapei - Quick Step - Latexco
115.
Sławomir KOHUT
Amore & Vita - Beretta
116.
Stefan ADAMSSON
Team Coast
117.
Martin ELMIGER
Phonak
118.
Nuno MARTA DUARTE
Barbot - Torrié Cafés
119.
Ruslan PIDGORNYY
De Nardi - Pasta Montegrappa
120.
Henk VOGELS
Mercury Cycling Team
121.
Dylan CASEY
US Postal Service
122.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
123.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
124.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali
125.
Lars Ytting BAK
EDS - Fakta
126.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
127.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
128.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
129.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites
130.
Laurent JALABERT
Team CSC - Tiscali
131.
Franck RÉNIER
Bonjour
132.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux
133.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
134.
Ondřej SOSENKA
CCC - Polsat
135.
Matthew WHITE
US Postal Service
136.
Michael ROGERS
Mapei - Quick Step - Latexco
137.
Jan BOVEN
Rabobank
138.
Antonio CRUZ
US Postal Service 02'47"
139.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Emmegi
140.
Matthias KESSLER
Team Telekom 02'58"
141.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
142.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
143.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast
144.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
145.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner
146.
Bram SCHMITZ
Bankgiroloterij - Batavus
147.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
148.
Fabian CANCELLARA
Mapei - Quick Step - Latexco
149.
Karsten KROON
Rabobank
150.
Evgeni PETROV
Mapei - Quick Step - Latexco 03'12"
151.
Bernhard EISEL
Mapei - Quick Step - Latexco
152.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco 03'26"
153.
Alexandr KOLOBNEV
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 03'38"
154.
Andrei KIVILEV
Cofidis 03'54"
155.
Tiaan KANNEMEYER
Individual
156.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
157.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
158.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 04'10"
159.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
160.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo
161.
Rolf HUSER
Team Coast 04'33"
162.
Steven DE JONGH
Rabobank
163.
Bobbie TRAKSEL
Rabobank 04'36"
164.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
165.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco 06'03"
166.
Mikhail ANDREYEV
- 15'44"
167.
Alexandar NIKACEVIC
Alessio 20'32"
168.
Jeffry LOUDER
Landbouwkrediet - Colnago 20'36"

Race information

Distance: 256 km

Date: 13 October 2002