GT

Vuelta a España 2009  |  Stage 6. Xativa - Xativa   

64th edition

186 km, 4 September 2009

Rider Team Time
1.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team 4h40'50"
2.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
3.
Daniele BENNATI
Liquigas
4.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
5.
Tom BOONEN
Quick Step
6.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
7.
Sebastien CHAVANEL
Française des Jeux
8.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
9.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
10.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
11.
Linus GERDEMANN
Team Milram
12.
Ivan BASSO
Liquigas
13.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
14.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
15.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
16.
Francisco José PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
17.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana 06"
18.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
19.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
20.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia
21.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur
22.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
23.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
24.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
25.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
26.
Thomas ROHREGGER
Team Milram 09"
27.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
28.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
29.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
30.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
31.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
32.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
33.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
34.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
35.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
36.
Robert GESINK
Rabobank
37.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
38.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
39.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
40.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
41.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
42.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
43.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
44.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
45.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
46.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
47.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
48.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank
49.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream
50.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
51.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
52.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
53.
Christian KNEES
Team Milram
54.
Jesús DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
55.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
56.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
57.
Kevin DE WEERT
Quick Step
58.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
59.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
60.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
61.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
62.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
63.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
64.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
65.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
66.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
67.
Dominik ROELS
Team Milram
68.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
69.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
70.
Bram TANKINK
Rabobank
71.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
72.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
73.
Sandy CASAR
Française des Jeux
74.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
75.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
76.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur
77.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
78.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
79.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
80.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
81.
Sylwester SZMYD
Liquigas
82.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
83.
Paul MARTENS
Rabobank
84.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
85.
Mikaël CHEREL
Française des Jeux
86.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
87.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
88.
Matteo TOSATTO
Quick Step
89.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
90.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
91.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
92.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
93.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
94.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
95.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
96.
Paul VOSS
Team Milram
97.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto
98.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
99.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
100.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
101.
Oliver ZAUGG
Liquigas
102.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
103.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cervelo Test Team
104.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
105.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
106.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
107.
Matthieu LADAGNOUS
Française des Jeux
108.
Fabio SABATINI
Liquigas
109.
Marco VELO
Quick Step 27"
110.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
111.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 28"
112.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
113.
Allan DAVIS
Quick Step 32"
114.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 36"
115.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur 37"
116.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
117.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 40"
118.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
119.
Lars BOOM
Rabobank 42"
120.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 44"
121.
Roman KREUZIGER
Liquigas 46"
122.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
123.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 01'06"
124.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Caisse d'Epargne
125.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo 01'17"
126.
Rémy DI GREGORIO
Française des Jeux 01'22"
127.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
128.
Michael SCHÄR
Astana
129.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
130.
Assan BAZAYEV
Astana
131.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
132.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
133.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
134.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
135.
Tom LEEZER
Rabobank 01'26"
136.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC 02'04"
137.
Matthias RUSS
Team Milram
138.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC 03'10"
139.
Maarten WYNANTS
Quick Step
140.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
141.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
142.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
143.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
144.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
145.
Maciej BODNAR
Liquigas
146.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
147.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 04'45"
148.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
149.
Pieter WEENING
Rabobank 04'58"
150.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 06'26"
151.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC
152.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
153.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
154.
Francesco TOMEI
Lampre - NGC
155.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
156.
Martin VELITS
Team Milram
157.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
158.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
159.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur
160.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
161.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne 06'46"
162.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
163.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
164.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
165.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC
166.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
167.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
168.
Arnaud GÉRARD
Française des Jeux
169.
Maxim IGLINSKIY
Astana
170.
Anthony ROUX
Française des Jeux 06'55"
171.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
172.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
173.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
174.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
175.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
176.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur
177.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
178.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
179.
Wesley SULZBERGER
Française des Jeux
180.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo 10'30"
181.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
182.
Franck BOUYER
BBox Bouygues Telecom
183.
Timothy GUDSELL
Française des Jeux
184.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
185.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
186.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
187.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
188.
František RABOŇ
Team Columbia - HTC
189.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo 13'17"
190.
Gerald CIOLEK
Team Milram
191.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
192.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 6. Xativa - Xativa

Race Type: Sprint stage

Distance: 186 km

Date: 4 September 2009