Tirreno - Adriatico 2010  |  Stage 1. Livorno - Rosignano Solvay   

45th edition

148 km, 10 March 2010

Rider Team Time
1.
Linus GERDEMANN
Team Milram 3h36'16"
2.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
3.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
4.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
5.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
6.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
7.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
8.
Marco BANDIERA
Team Katusha
9.
Simon CLARKE
ISD - Neri
10.
Francesco GINANNI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
11.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
12.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
13.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
14.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
15.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
16.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox
17.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
18.
Assan BAZAYEV
Astana
19.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
20.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
21.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
22.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
23.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
24.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
25.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
26.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
27.
Karsten KROON
BMC Racing Team
28.
René MANDRI
Ag2r La Mondiale
29.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
30.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
31.
Maxim IGLINSKIY
Astana
32.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
33.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
34.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
35.
Frédéric GUESDON
FDJ
36.
Markus FOTHEN
Team Milram
37.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
38.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Professional Cycling Team
39.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
40.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
41.
Kim KIRCHEN
Team Katusha
42.
Dries DEVENYNS
Quick Step
43.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
44.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
45.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
46.
Fabian WEGMANN
Team Milram
47.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team
48.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
49.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
50.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
51.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
52.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
53.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini
54.
Michele SCARPONI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
55.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
56.
Robert GESINK
Rabobank
57.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo
58.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
59.
Enrico GASPAROTTO
Astana
60.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
61.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox
62.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
63.
Nick NUYENS
Rabobank
64.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
65.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
66.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
67.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
68.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini
69.
Niki TERPSTRA
Team Milram
70.
Christian KNEES
Team Milram
71.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
72.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
73.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
74.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
75.
Olivier BONNAIRE
FDJ
76.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
77.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
78.
Thomas FREI
BMC Racing Team
79.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
80.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
81.
Francesco REDA
Quick Step
82.
Allan DAVIS
Astana
83.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
84.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
85.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
86.
Arthur VICHOT
FDJ
87.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
88.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
89.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
90.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
91.
Filippo POZZATO
Team Katusha
92.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
93.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas - Doimo
94.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
95.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
96.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
97.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
98.
Leonardo BERTAGNOLLI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
99.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
100.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
101.
Matteo TOSATTO
Quick Step
102.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
103.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
104.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
105.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini
106.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
107.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
108.
Tom BOONEN
Quick Step
109.
Yoann OFFREDO
FDJ
110.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
111.
Paul MARTENS
Rabobank
112.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
113.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
114.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
115.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
116.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
117.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
118.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri
119.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
120.
Oscar GATTO
ISD - Neri
121.
Andrey ZEITS
Astana 40"
122.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 53"
123.
Alan MARANGONI
Colnago - CSF Inox 01'01"
124.
Marco VELO
Quick Step
125.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
126.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
127.
Leif HOSTE
Omega Pharma - Lotto
128.
Grischa NIERMANN
Rabobank
129.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
130.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
131.
Mirko SELVAGGI
Astana
132.
Servais KNAVEN
Team Milram
133.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
134.
Maarten WYNANTS
Quick Step
135.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo
136.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
137.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
138.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
139.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
140.
Roy SENTJENS
Team Milram
141.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
142.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
143.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
144.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
145.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne 01'16"
146.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions 01'57"
147.
Kevin HULSMANS
Quick Step 02'10"
148.
Julian DEAN
Garmin - Transitions 02'13"
149.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 03'50"
150.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 04'57"
151.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
152.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne 04'59"
153.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
154.
Cameron WURF
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
155.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
156.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
157.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
158.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
159.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
160.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
161.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
162.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
163.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
164.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
165.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
166.
Anthony ROUX
FDJ
167.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
168.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
169.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
170.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
171.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri
172.
Mattia GAVAZZI
Colnago - CSF Inox 09'25"
173.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 14'54"
174.
Diego CACCIA
ISD - Neri

Stage information

Start, finish: Stage 1. Livorno - Rosignano Solvay

Distance: 148 km

Date: 10 March 2010