Tirreno - Adriatico 2010  |  Stage 3. San Miniato - Monsummano Terme   

45th edition

159 km, 12 March 2010

Rider Team Time
1.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo 3h54'09"
2.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini
3.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
4.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
5.
Antonio FLECHA
Sky Professional Cycling Team
6.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
7.
Assan BAZAYEV
Astana
8.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
9.
Francesco GINANNI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
10.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
11.
Filippo POZZATO
Team Katusha
12.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
13.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
14.
Enrico GASPAROTTO
Astana
15.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
16.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini
17.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
18.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
19.
Paul MARTENS
Rabobank
20.
Kim KIRCHEN
Team Katusha
21.
Tom BOONEN
Quick Step
22.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
23.
Maxim IGLINSKIY
Astana
24.
Linus GERDEMANN
Team Milram
25.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
26.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
27.
Yoann OFFREDO
FDJ
28.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
29.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto
30.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
31.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
32.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
33.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
34.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
35.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
36.
Thomas FREI
BMC Racing Team
37.
René MANDRI
Ag2r La Mondiale
38.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
39.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
40.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
41.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
42.
Dries DEVENYNS
Quick Step
43.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
44.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
45.
Christian KNEES
Team Milram
46.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
47.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
48.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
49.
Robert GESINK
Rabobank
50.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team
51.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini
52.
Francesco REDA
Quick Step
53.
Frédéric GUESDON
FDJ
54.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
55.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
56.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
57.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
58.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
59.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
60.
Michele SCARPONI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
61.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
62.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
63.
Nick NUYENS
Rabobank
64.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
65.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
66.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
67.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
68.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
69.
Markus FOTHEN
Team Milram
70.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
71.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
72.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
73.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
74.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo
75.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
76.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
77.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas - Doimo
78.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
79.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
80.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox
81.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
82.
Leonardo BERTAGNOLLI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
83.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
84.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
85.
Karsten KROON
BMC Racing Team
86.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
87.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
88.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 19"
89.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo 24"
90.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
91.
Simon CLARKE
ISD - Neri 42"
92.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne 51"
93.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini 01'27"
94.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 01'29"
95.
Andrey ZEITS
Astana 01'41"
96.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo 01'46"
97.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini 02'12"
98.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
99.
Alexandre VINOKOUROV
Astana 03'28"
100.
Allan DAVIS
Astana
101.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
102.
Arthur VICHOT
FDJ
103.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
104.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
105.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team
106.
Matteo TOSATTO
Quick Step
107.
Marco VELO
Quick Step
108.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
109.
Marco BANDIERA
Team Katusha
110.
Cameron WURF
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
111.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
112.
Maarten WYNANTS
Quick Step
113.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
114.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri 06'40"
115.
Niki TERPSTRA
Team Milram
116.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 06'44"
117.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 06'55"
118.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
119.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto 07'23"
120.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
121.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 09'15"
122.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
123.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia 11'45"
124.
Servais KNAVEN
Team Milram
125.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
126.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
127.
Anthony ROUX
FDJ
128.
Olivier BONNAIRE
FDJ
129.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
130.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
131.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
132.
Kevin HULSMANS
Quick Step
133.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri
134.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
135.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
136.
Mirko SELVAGGI
Astana
137.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
138.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
139.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
140.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
141.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
142.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
143.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
144.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
145.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
146.
Mattia GAVAZZI
Colnago - CSF Inox
147.
Roy SENTJENS
Team Milram
148.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
149.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
150.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
151.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
152.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
153.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
154.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
155.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
156.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
157.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
158.
Alan MARANGONI
Colnago - CSF Inox
159.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox
160.
Oscar GATTO
ISD - Neri
161.
Diego CACCIA
ISD - Neri
162.
Grischa NIERMANN
Rabobank
163.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
164.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
165.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
166.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
167.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
168.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
169.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci

Stage information

Start, finish: Stage 3. San Miniato - Monsummano Terme

Race Type: Sprint stage

Distance: 159 km

Date: 12 March 2010