Tirreno - Adriatico 2010  |  Stage 5. Chieti - Colmurano   

45th edition

216 km, 14 March 2010

Rider Team Time
1.
Enrico GASPAROTTO
Astana 5h32'22"
2.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
3.
Maxim IGLINSKIY
Astana
4.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
5.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo 08"
6.
Robert GESINK
Rabobank
7.
Manuele MORI
Lampre - Farnese Vini
8.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
9.
Michele SCARPONI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
10.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
11.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 12"
12.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 23"
13.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
14.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
15.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 31"
16.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
17.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto 36"
18.
Markus FOTHEN
Team Milram
19.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Professional Cycling Team
20.
Leonardo BERTAGNOLLI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
21.
Dries DEVENYNS
Quick Step
22.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
23.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
24.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
25.
Thomas FREI
BMC Racing Team 48"
26.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 57"
27.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
28.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
29.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
30.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
31.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
32.
Kim KIRCHEN
Team Katusha
33.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
34.
Paul MARTENS
Rabobank
35.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox 01'04"
36.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 01'18"
37.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
38.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
39.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto
40.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
41.
Andrey ZEITS
Astana
42.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
43.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 01'53"
44.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 01'57"
45.
Marco BANDIERA
Team Katusha 02'20"
46.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team 02'37"
47.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 02'46"
48.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
49.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
50.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo
51.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions 02'48"
52.
Michael BARRY
Sky Professional Cycling Team 05'59"
53.
Staf SCHEIRLINCKX
Omega Pharma - Lotto
54.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
55.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
56.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
57.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
58.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
59.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
60.
Assan BAZAYEV
Astana
61.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
62.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 06'37"
63.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 06'55"
64.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
65.
Frédéric GUESDON
FDJ 06'58"
66.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox 09'22"
67.
Grischa NIERMANN
Rabobank 09'27"
68.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 09'43"
69.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas - Doimo 09'47"
70.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
71.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
72.
Christian KNEES
Team Milram
73.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
74.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 10'31"
75.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
76.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
77.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
78.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
79.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci 11'13"
80.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
81.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
82.
Ian STANNARD
Sky Professional Cycling Team 24'05"
83.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
84.
Yoann OFFREDO
FDJ
85.
Simon CLARKE
ISD - Neri
86.
Matteo TOSATTO
Quick Step
87.
Arthur VICHOT
FDJ
88.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
89.
Francesco GINANNI
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
90.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
91.
Roy SENTJENS
Team Milram
92.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
93.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
94.
Christopher SUTTON
Sky Professional Cycling Team
95.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
96.
Michiel ELIJZEN
Omega Pharma - Lotto
97.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - d'Angelo & Antenucci
98.
Manuel QUINZIATO
Liquigas - Doimo
99.
Robert HUNTER
Garmin - Transitions
100.
Mathew HAYMAN
Sky Professional Cycling Team
101.
Lorenzo BERNUCCI
Lampre - Farnese Vini
102.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
103.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
104.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
105.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
106.
Olivier BONNAIRE
FDJ
107.
Daniel OSS
Liquigas - Doimo
108.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Transitions
109.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
110.
Julian DEAN
Garmin - Transitions
111.
Niki TERPSTRA
Team Milram
112.
Daniele BENNATI
Liquigas - Doimo
113.
Alessandro PETACCHI
Lampre - Farnese Vini 27'46"
114.
Fabio SABATINI
Liquigas - Doimo
115.
Danilo HONDO
Lampre - Farnese Vini 27'58"
116.
Mauro DA DALTO
Lampre - Farnese Vini 28'09"
117.
Kevin HULSMANS
Quick Step
118.
Baden COOKE
Team Saxo Bank
119.
Filippo POZZATO
Team Katusha
120.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
121.
Marco VELO
Quick Step
122.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
123.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
124.
Mark CAVENDISH
Team HTC - Columbia
125.
Alan MARANGONI
Colnago - CSF Inox
126.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
127.
Tyler FARRAR
Garmin - Transitions
128.
Tom BOONEN
Quick Step
129.
Anthony ROUX
FDJ
130.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
131.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
132.
Bernhard EISEL
Team HTC - Columbia
133.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
134.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
135.
Servais KNAVEN
Team Milram
136.
Nick NUYENS
Rabobank
137.
Cameron WURF
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
138.
Allan DAVIS
Astana
139.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
140.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
141.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
142.
Lars Ytting BAK
Team HTC - Columbia
143.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
144.
Oscar GATTO
ISD - Neri
145.
Maarten WYNANTS
Quick Step
146.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
147.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
148.
Karsten KROON
BMC Racing Team
149.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
150.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
151.
Paolo LONGO BORGHINI
ISD - Neri
152.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 28'14"
153.
Mirko SELVAGGI
Astana
154.
Matthew WILSON
Garmin - Transitions
155.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
156.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
157.
Diego CACCIA
ISD - Neri
158.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri 28'19"
159.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 28'21"
160.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
161.
Mattia GAVAZZI
Colnago - CSF Inox

Stage information

Start, finish: Stage 5. Chieti - Colmurano

Race Type: Mountain stage

Distance: 216 km

Date: 14 March 2010