GT

Giro d'Italia 2011  |  Stage 2. Alba - Parma   

94th edition

242 km, 8 May 2011

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD 5h45'40"
2.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad
3.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox
4.
Roberto FERRARI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
5.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
6.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling
7.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervélo
8.
Robbie MCEWEN
Team RadioShack
9.
Wouter WEYLANDT
Leopard Trek
10.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
11.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
12.
Fabio TABORRE
Acqua & Sapone
13.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale
14.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
15.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team
16.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
17.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
18.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervélo
19.
Oliver ZAUGG
Leopard Trek
20.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Neri Sottoli
21.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
22.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
23.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
24.
Michael BARRY
Sky Procycling
25.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
26.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale
27.
David ARROYO DURAN
Movistar Team
28.
Brice FEILLU
Leopard Trek
29.
Fumiyuki BEPPU
Team RadioShack
30.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto
31.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone
32.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
33.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
34.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
35.
Roman KREUZIGER
Pro Team Astana
36.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
37.
Russell DOWNING
Sky Procycling
38.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
39.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
40.
Yaroslav POPOVYCH
Team RadioShack
41.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad
42.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
43.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Cannondale
44.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone
45.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Acqua & Sapone
46.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
47.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
48.
Klaas LODEWYCK
Omega Pharma - Lotto
49.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
50.
Andrea NOÈ
Farnese Vini - Neri Sottoli
51.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
52.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Team RadioShack
53.
Robert HUNTER
Team RadioShack
54.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Geox - TMC
55.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
56.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek
57.
Craig LEWIS
HTC - Highroad
58.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team
59.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
60.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
61.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
62.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
63.
Marco PINOTTI
HTC - Highroad
64.
Thomas ROHREGGER
Leopard Trek
65.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
66.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
67.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team
68.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
69.
Dario David CIONI
Sky Procycling
70.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling
71.
Bruno PIRES
Leopard Trek
72.
Denis MENCHOV
Geox - TMC
73.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team
74.
Marcel WYSS
Geox - TMC
75.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
76.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - C.I.P.I
77.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
78.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - C.I.P.I
79.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana
80.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
81.
Maxim BELKOV
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
82.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
83.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
84.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
85.
Davide VIGANO
Leopard Trek
86.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Acqua & Sapone
87.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
88.
Paolo TIRALONGO
Pro Team Astana
89.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone
90.
Morris POSSONI
Sky Procycling
91.
Giampaolo CHEULA
Geox - TMC
92.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
93.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
94.
Bjorn SELANDER
Team RadioShack
95.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
96.
Josep JUFRE POU
Pro Team Astana
97.
José RUJANO GUILLÉN
Androni Giocattoli - C.I.P.I
98.
Francesco MASCIARELLI
Pro Team Astana
99.
Ángel VICIOSO ARCOS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
100.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
101.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
102.
Richie PORTE
Saxo Bank - Sungard
103.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
104.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
105.
Murilo Antonio FISCHER
Team Garmin - Cervélo
106.
Danilo NAPOLITANO
Acqua & Sapone
107.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
108.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
109.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
110.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team
111.
Lars Ytting BAK
HTC - Highroad
112.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
113.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD
114.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
115.
Pavel BRUTT
Katusha Team
116.
Laurent DIDIER
Saxo Bank - Sungard
117.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
118.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
119.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
120.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervélo
121.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team
122.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
123.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
124.
Michael MØRKØV
Saxo Bank - Sungard
125.
Carlos SASTRE
Geox - TMC
126.
Chad BEYER
BMC Racing Team
127.
Dmitriy KOZONTCHUK
Geox - TMC
128.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
129.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
130.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Acqua & Sapone
131.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
132.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
133.
David BLANCO RODRIGUEZ
Geox - TMC
134.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank - Sungard
135.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
136.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team RadioShack
137.
Cristiano SALERNO
Liquigas - Cannondale
138.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
139.
Volodymir GUSTOV
Saxo Bank - Sungard
140.
Alex RASMUSSEN
HTC - Highroad
141.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
142.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
143.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
144.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
145.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
146.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
147.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto
148.
Rafael VALLS FERRI
Geox - TMC
149.
David MILLAR
Team Garmin - Cervélo
150.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
151.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
152.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox
153.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox
154.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
155.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
156.
Carlos José OCHOA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
157.
Gorazd ŠTANGELJ
Pro Team Astana
158.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Saxo Bank - Sungard
159.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
160.
Philip DEIGNAN
Team RadioShack
161.
Danilo DI LUCA
Katusha Team
162.
Jérôme PINEAU
Quick Step Cycling Team
163.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
164.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
165.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Geox - TMC
166.
Bart DE CLERCQ
Omega Pharma - Lotto
167.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
168.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
169.
Claudio CORIONI
Acqua & Sapone 24"
170.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 26"
171.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team 30"
172.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 33"
173.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team 38"
174.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD 41"
175.
Ivan ROVNY
Team RadioShack
176.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
177.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team
178.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
179.
Peter STETINA
Team Garmin - Cervélo
180.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
181.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD
182.
Marco FRAPPORTI
Colnago - CSF Inox
183.
Luca MAZZANTI
Farnese Vini - Neri Sottoli
184.
Giovanni VISCONTI
Farnese Vini - Neri Sottoli
185.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'20"
186.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto 01'30"
187.
Davide RICCI BITTI
Farnese Vini - Neri Sottoli 01'42"
188.
Marco MARZANO
Lampre - ISD
189.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Cannondale
190.
Leonardo GIORDANI
Farnese Vini - Neri Sottoli
191.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Saxo Bank - Sungard
192.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Saxo Bank - Sungard
193.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
194.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervélo
195.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervélo
196.
Matteo RABOTTINI
Farnese Vini - Neri Sottoli
197.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
198.
Filippo SAVINI
Colnago - CSF Inox
199.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervélo
200.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
201.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto 02'01"
202.
František RABOŇ
HTC - Highroad 02'14"
203.
Johann TSCHOPP
BMC Racing Team
204.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 06'49"
205.
Chris BARTON
BMC Racing Team 10'20"
206.
Patrick GRETSCH
HTC - Highroad
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 2. Alba - Parma

Race Type: Sprint stage

Distance: 242 km

Date: 8 May 2011