Paris - Nice 2009  |  Stage 4. Vichy - Saint-Étienne   

67th edition

171.5 km, 11 March 2009

Rider Team Time
1.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream 4h01'31"
2.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano 14"
3.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
4.
Christophe MOREAU
Agritubel
5.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
6.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
7.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
8.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
9.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
10.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
11.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha
12.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
13.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
14.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
15.
Roman KREUZIGER
Liquigas
16.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
17.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
18.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
19.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
20.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
21.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
22.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC 22"
24.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 41"
25.
Maxime BOUET
Agritubel
26.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
27.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
28.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
29.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
30.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
31.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
32.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
33.
Christophe LE MÉVEL
Francaise des Jeux
34.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
35.
Bram TANKINK
Rabobank
36.
Markus FOTHEN
Team Milram
37.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
38.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
39.
Koen DE KORT
Skil - Shimano 01'18"
40.
Christian KNEES
Team Milram
41.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
42.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
43.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
44.
Theo ELTINK
Skil - Shimano
45.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
46.
Manuele MORI
Lampre - NGC
47.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
48.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
49.
Yann HUGUET
Agritubel
50.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
51.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
52.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
53.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
54.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC 01'35"
55.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
56.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
57.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
58.
Evgeni PETROV
Team Katusha
59.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
60.
Nick NUYENS
Rabobank
61.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
62.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
63.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
64.
Sébastien JOLY
Francaise des Jeux
65.
Frederik WILLEMS
Liquigas
66.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
67.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
68.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
69.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
70.
Romain FEILLU
Agritubel 02'06"
71.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas 02'09"
72.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto 02'28"
73.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 14"
74.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux 02'47"
75.
Jérôme PINEAU
Quick Step
76.
Francesco REDA
Quick Step
77.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
78.
Michael SCHÄR
Astana
79.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom 03'31"
80.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
81.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
82.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas 04'08"
83.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 04'42"
84.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
85.
Christophe LAURENT
Agritubel
86.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
87.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
88.
Maciej BODNAR
Liquigas
89.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
90.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
91.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
92.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom
93.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
94.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana
95.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
96.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
97.
Mathew HAYMAN
Rabobank
98.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
99.
David LOOSLI
Lampre - NGC
100.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne 05'48"
101.
Wilfried CRETSKENS
Silence - Lotto
102.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
103.
Pietro CAUCCHIOLI
Lampre - NGC
104.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
105.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
106.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
107.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
108.
Brian VANDBORG
Liquigas
109.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
110.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
111.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 07'01"
112.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC 07'43"
113.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux
114.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 08'48"
115.
Kevin DE WEERT
Quick Step
116.
Gert STEEGMANS
Team Katusha
117.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
118.
Thomas FOTHEN
Team Milram
119.
Niki TERPSTRA
Team Milram
120.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
121.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 09'07"
122.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC 09'36"
123.
Nikita ESKOV
Team Katusha 09'43"
124.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
125.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 10'20"
126.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
127.
Martin MÜLLER
Team Milram
128.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
129.
Matthias RUSS
Team Milram
130.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC 11'09"
131.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
132.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
133.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
134.
Enrico FRANZOI
Liquigas
135.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
136.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
137.
Martin VELITS
Team Milram
138.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
139.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
140.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
141.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
142.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
143.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
144.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
145.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
146.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
147.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
148.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
149.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
150.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux

Stage information

Start, finish: Stage 4. Vichy - Saint-Étienne

Distance: 171.5 km

Date: 11 March 2009