Paris - Nice 2009  |  Stage 1. Amilly I.T.T.   

67th edition

9.3 km, 8 March 2009

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 11'05"
2.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream 07"
3.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 09"
4.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 11"
5.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 14"
6.
Joost POSTHUMA
Rabobank 18"
7.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step 19"
8.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha
9.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 21"
10.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne 22"
11.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 25"
12.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
13.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 27"
14.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC 29"
15.
Niki TERPSTRA
Team Milram 30"
16.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
17.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana 31"
18.
Maciej BODNAR
Liquigas
19.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
20.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
21.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
22.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 32"
23.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
24.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 33"
25.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
26.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 34"
27.
Roman KREUZIGER
Liquigas
28.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
29.
Martin VELITS
Team Milram
30.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team 35"
31.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 36"
32.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
33.
Christian KNEES
Team Milram 37"
34.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
35.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 38"
36.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
37.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 39"
38.
Evgeni PETROV
Team Katusha
39.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
40.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
41.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 40"
42.
Brian VANDBORG
Liquigas
43.
Kevin DE WEERT
Quick Step
44.
Sandy CASAR
Française des Jeux 41"
45.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank
46.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
47.
Christophe MOREAU
Agritubel
48.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
49.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC 42"
50.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
51.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
52.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
53.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
54.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
55.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 44"
56.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
57.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
58.
Jérôme PINEAU
Quick Step 45"
59.
Markus FOTHEN
Team Milram
60.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
61.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 46"
62.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
63.
Michael SCHÄR
Astana
64.
Yann HUGUET
Agritubel
65.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne 47"
66.
Martin MÜLLER
Team Milram
67.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
68.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
69.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 48"
70.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
71.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
72.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream 49"
73.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
74.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
75.
Matthieu LADAGNOUS
Française des Jeux
76.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
77.
Bram TANKINK
Rabobank 50"
78.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
79.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
80.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
81.
Nick NUYENS
Rabobank
82.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano 51"
83.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano
84.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
85.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
86.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
87.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
88.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
89.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 52"
90.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
91.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
92.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
93.
Thomas FOTHEN
Team Milram
94.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom 53"
95.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
96.
Gert STEEGMANS
Team Katusha
97.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
98.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom 54"
99.
Nikita ESKOV
Team Katusha
100.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
101.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
102.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cervelo Test Team 55"
103.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank 56"
104.
Christophe LE MÉVEL
Française des Jeux
105.
Frederik WILLEMS
Liquigas
106.
Francesco REDA
Quick Step 57"
107.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
108.
Maxime BOUET
Agritubel
109.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
110.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
111.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank 58"
112.
Sébastien JOLY
Française des Jeux
113.
Matthias RUSS
Team Milram 59"
114.
Jérémy ROY
Française des Jeux
115.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream 01'00"
116.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
117.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
118.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 01'02"
119.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
120.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
121.
Sebastien CHAVANEL
Française des Jeux
122.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
123.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto 01'03"
124.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
125.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
126.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale 01'04"
127.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 01'05"
128.
Enrico FRANZOI
Liquigas 01'06"
129.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
130.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
131.
Mathew HAYMAN
Rabobank
132.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto 01'07"
133.
Sylvain CALZATI
Agritubel
134.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas 01'08"
135.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 01'09"
136.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
137.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
138.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 01'10"
139.
Pietro CAUCCHIOLI
Lampre - NGC 01'12"
140.
Romain FEILLU
Agritubel 01'14"
141.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
142.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream 01'15"
143.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
144.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
145.
Christophe LAURENT
Agritubel 01'16"
146.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
147.
David LOOSLI
Lampre - NGC 01'18"
148.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
149.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
150.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
151.
Manuele MORI
Lampre - NGC 01'19"
152.
Wilfried CRETSKENS
Silence - Lotto 01'20"
153.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 01'21"
154.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
155.
Theo ELTINK
Skil - Shimano 01'22"
156.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom 01'28"
157.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto 01'39"
158.
Matteo BONO
Lampre - NGC 01'42"
159.
Mikaël CHEREL
Française des Jeux 01'55"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Amilly I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 9.3 km

Date: 8 March 2009