Paris - Nice 2010  |  Stage 4. Maurs - Mende (La Croix-Neuve)   

68th edition

208 km, 11 March 2010

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 4h26'47"
2.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 10"
3.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 18"
4.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 20"
5.
Damiano CUNEGO
Lampre - Farnese Vini 21"
6.
Roman KREUZIGER
Liquigas - Doimo
7.
Christophe LE MÉVEL
FDJ 29"
8.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
9.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 31"
10.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun 37"
11.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 44"
12.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
13.
Jean-Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
14.
Sandy CASAR
FDJ
15.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
16.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 48"
17.
Simon GERRANS
Sky Professional Cycling Team 53"
18.
Xavier TONDO VOLPINI
Cervelo Test Team 56"
19.
Peter SAGAN
Liquigas - Doimo 58"
20.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 01'01"
21.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
22.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Team RadioShack
23.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
24.
David MILLAR
Garmin - Transitions
25.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
26.
Rémy DI GREGORIO
FDJ 01'05"
27.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi 01'06"
28.
Levi LEIPHEIMER
Team RadioShack 01'09"
29.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
30.
Janez BRAJKOVIČ
Team RadioShack
31.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia 01'19"
32.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom
33.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'27"
34.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 01'33"
35.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions 01'34"
36.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
37.
Brice FEILLU
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'41"
38.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
39.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
40.
David LELAY
Ag2r La Mondiale 01'53"
41.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
42.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'55"
43.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo 01'56"
44.
Thomas DANIELSON
Garmin - Transitions
45.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom 02'05"
46.
Dmitriy FOFONOV
Astana 02'11"
47.
Bram TANKINK
Rabobank
48.
Mikaël CHEREL
FDJ
49.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
50.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
51.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
52.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 02'17"
53.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto 02'23"
54.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas - Doimo 02'24"
55.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo
56.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
57.
Eduard VORGANOV
Team Katusha 02'51"
58.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini 02'52"
59.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini
60.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 03'03"
61.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank 03'15"
62.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
63.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
64.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
65.
Dario David CIONI
Sky Professional Cycling Team
66.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
67.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
68.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia 03'47"
69.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 03'54"
70.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
71.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 04'18"
72.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
73.
Stephen CUMMINGS
Sky Professional Cycling Team
74.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
75.
Geoffroy LEQUATRE
Team RadioShack 04'21"
76.
Juan José COBO ACEBO
Caisse d'Epargne 04'32"
77.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
78.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
79.
Chris HORNER
Team RadioShack
80.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
81.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 04'49"
82.
Sergei IVANOV
Team Katusha
83.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
84.
Andriy GRIVKO
Astana
85.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
86.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Omega Pharma - Lotto
87.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
88.
Evgeni PETROV
Team Katusha
89.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
90.
Wesley SULZBERGER
FDJ
91.
Yaroslav POPOVYCH
Team RadioShack
92.
Sébastien ROSSELER
Team RadioShack
93.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano
94.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
95.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions
96.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Transitions
97.
Laurent MANGEL
Saur - Sojasun 05'14"
98.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto 05'48"
99.
Jérôme PINEAU
Quick Step 06'23"
100.
Kevin DE WEERT
Quick Step
101.
Serge PAUWELS
Sky Professional Cycling Team 06'55"
102.
Laurent DIDIER
Team Saxo Bank
103.
Gregory HENDERSON
Sky Professional Cycling Team 07'10"
104.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom 07'24"
105.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
106.
Nikolas MAES
Quick Step 08'03"
107.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini 08'14"
108.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
109.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
110.
Edward KING
Cervelo Test Team
111.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
112.
Frederik WILLEMS
Liquigas - Doimo
113.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
114.
Svein TUFT
Garmin - Transitions
115.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - Farnese Vini
116.
Anthony GESLIN
FDJ 08'20"
117.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun
118.
Jérémie GALLAND
Saur - Sojasun
119.
Yann HUGUET
Skil - Shimano 08'28"
120.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 08'33"
121.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
122.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 08'36"
123.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 08'54"
124.
Cyril LEMOINE
Saur - Sojasun 09'29"
125.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 09'42"
126.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank 09'54"
127.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
128.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
129.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil Pro Cycling Team 09'56"
130.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
131.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team 10'33"
132.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 11'20"
133.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia 11'31"
134.
Óscar PEREIRO SÍO
Astana
135.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana
136.
Craig LEWIS
Team HTC - Columbia
137.
Maxim GOUROV
Astana
138.
Adam HANSEN
Team HTC - Columbia
139.
Joost POSTHUMA
Rabobank
140.
Rick FLENS
Rabobank
141.
Tom LEEZER
Rabobank
142.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
143.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
144.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
145.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
146.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
147.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
148.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
149.
Matthew Harley GOSS
Team HTC - Columbia
150.
Jurgen VAN GOOLEN
Omega Pharma - Lotto
151.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
152.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
153.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
154.
Lars BOOM
Rabobank
155.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
156.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
157.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
158.
Francesco CHICCHI
Liquigas - Doimo
159.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
160.
Brian VANDBORG
Liquigas - Doimo
161.
Romain FEILLU
Vacansoleil Pro Cycling Team
162.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
163.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 12'34"
164.
Arnaud GÉRARD
FDJ
165.
Jimmy CASPER
Saur - Sojasun 12'59"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Maurs - Mende (La Croix-Neuve)

Race Type: Mountain stage

Distance: 208 km

Date: 11 March 2010