Tour de France 2004  |  General classification    

91st edition

General classification

3 July 2004 - 25 July 2004

Rider Team Time
1.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor 83h36'02"
2.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 06'19"
3.
Ivan BASSO
Team CSC 06'40"
4.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team 08'50"
5.
José AZEVEDO
US Postal Service p/b Berry Floor 14'30"
6.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto 18'01"
7.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 18'27"
8.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 19'51"
9.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 20'12"
10.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 22'54"
11.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi 24'21"
12.
Christophe MOREAU
Crédit Agricole 24'36"
13.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Banesto 25'11"
14.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 27'16"
15.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon 28'11"
16.
Sandy CASAR
Fdjeux.com 28'53"
17.
Gilberto SIMONI
Saeco 29'00"
18.
Thomas VOECKLER
Brioches La Boulangère 31'12"
19.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor 32'50"
20.
Stéphane GOUBERT
Ag2r 37'11"
21.
Axel MERCKX
Lotto - Domo 39'54"
22.
Michael ROGERS
Quick Step - Davitamon 41'39"
23.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor 42'55"
24.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak 45'19"
25.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team 47'07"
26.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Euskaltel - Euskadi 47'14"
27.
Jérôme PINEAU
Brioches La Boulangère 47'43"
28.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak 50'39"
29.
Laurent BROCHARD
Ag2r 51'35"
30.
Sylvain CHAVANEL
Brioches La Boulangère 54'43"
31.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak 1h01'01"
32.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze 1h03'01"
33.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor 1h04'09"
34.
David MONCOUTIÉ
Cofidis 1h04'37"
35.
Jens VOIGT
Team CSC 1h07'07"
36.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 1h10'54"
37.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Quick Step - Davitamon 1h11'31"
38.
Evgeni PETROV
Saeco 1h12'24"
39.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole
40.
Bobby JULICH
Team CSC 1h12'42"
41.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 1h15'10"
42.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 1h15'15"
43.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo 1h16'42"
44.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros 1h16'45"
45.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo 1h17'23"
46.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 1h26'28"
47.
Jean-Cyril ROBIN
Fdjeux.com 1h32'06"
48.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team 1h35'26"
49.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 1h35'54"
50.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto 1h38'38"
51.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Banesto 1h39'16"
52.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 1h39'52"
53.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 1h42'44"
54.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros 1h42'53"
55.
Jörg LUDEWIG
Saeco 1h44'57"
56.
Christian VAN DE VELDE
Liberty Seguros 1h48'11"
57.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team 1h49'51"
58.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon 1h50'10"
59.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 1h50'21"
60.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 1h50'49"
61.
Stuart O'GRADY
Cofidis 1h51'41"
62.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 1h55'04"
63.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 1h55'52"
64.
Andrea PERON
Team CSC 1h56'29"
65.
Grischa NIERMANN
Rabobank 1h57'25"
66.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 1h57'41"
67.
Laurent DUFAUX
Quick Step - Davitamon 1h58'22"
68.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo 1h59'21"
69.
Rolf ALDAG
T-Mobile Team 2h02'55"
70.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi 2h04'01"
71.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover 2h09'34"
72.
Nicolas PORTAL
Ag2r 2h09'45"
73.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros 2h10'33"
74.
Michael BOOGERD
Rabobank 2h10'39"
75.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
T-Mobile Team 2h12'32"
76.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole 2h13'14"
77.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 2h14'42"
78.
Sebastian LANG
Gerolsteiner 2h15'31"
79.
Pavel PADRNOS
US Postal Service p/b Berry Floor 2h16'19"
80.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor 2h16'44"
81.
Bert GRABSCH
Phonak 2h17'14"
82.
Nicolas JALABERT
Phonak 2h18'42"
83.
Benoît SALMON
Crédit Agricole 2h24'49"
84.
Christophe MENGIN
Fdjeux.com 2h25'08"
85.
Carlos DA CRUZ
Fdjeux.com 2h25'43"
86.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto 2h26'14"
87.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 2h26'22"
88.
Nicki SØRENSEN
Team CSC 2h27'39"
89.
Mark SCANLON
Ag2r 2h27'49"
90.
Marc LOTZ
Rabobank 2h29'48"
91.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 2h30'37"
92.
Christophe RINERO
R.A.G.T. Semences - MG Rover 2h31'34"
93.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Fassa Bortolo 2h33'38"
94.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros 2h33'54"
95.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r 2h34'16"
96.
Scott SUNDERLAND
Alessio - Bianchi 2h35'20"
97.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Illes Balears - Banesto 2h35'48"
98.
Allan DAVIS
Liberty Seguros 2h36'16"
99.
Andrea NOÈ
Alessio - Bianchi 2h36'36"
100.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo 2h36'48"
101.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo 2h37'58"
102.
Walter BÉNÉTEAU
Brioches La Boulangère 2h38'36"
103.
Anthony CHARTEAU
Brioches La Boulangère 2h41'31"
104.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 2h42'45"
105.
David LOOSLI
Saeco 2h44'24"
106.
Danilo HONDO
Gerolsteiner 2h46'54"
107.
Peter FARAZIJN
Cofidis 2h46'56"
108.
Martin ELMIGER
Phonak 2h47'22"
109.
Fabian CANCELLARA
Fassa Bortolo 2h48'42"
110.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 2h49'06"
111.
Bram DE GROOT
Rabobank 2h49'33"
112.
Marc WAUTERS
Rabobank 2h50'16"
113.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 2h51'06"
114.
Franck RÉNIER
Brioches La Boulangère 2h53'16"
115.
Karsten KROON
Rabobank 2h53'22"
116.
Filippo POZZATO
Fassa Bortolo 2h54'55"
117.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros 2h56'01"
118.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze 2h56'30"
119.
Ludovic MARTIN
R.A.G.T. Semences - MG Rover 2h59'00"
120.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon 2h59'07"
121.
Massimiliano MORI
Domina Vacanze 2h59'12"
122.
Robbie MCEWEN
Lotto - Domo 2h59'18"
123.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 3h00'35"
124.
Salvatore COMMESSO
Saeco 3h01'21"
125.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner 3h01'36"
126.
Stefano ZANINI
Quick Step - Davitamon 3h01'39"
127.
Julian DEAN
Crédit Agricole 3h02'09"
128.
Gilles BOUVARD
R.A.G.T. Semences - MG Rover 3h03'28"
129.
Frédéric GUESDON
Fdjeux.com 3h03'40"
130.
Pierre BOURQUENOUD
R.A.G.T. Semences - MG Rover 3h04'47"
131.
Bernhard EISEL
Fdjeux.com 3h05'44"
132.
Marcus LJUNGQVIST
Alessio - Bianchi 3h07'51"
133.
Erik DEKKER
Rabobank 3h07'54"
134.
Christophe LAURENT
R.A.G.T. Semences - MG Rover 3h09'38"
135.
Fabio BALDATO
Alessio - Bianchi 3h10'46"
136.
Guillaume AUGER
R.A.G.T. Semences - MG Rover 3h11'10"
137.
Jean-Patrick NAZON
Ag2r 3h13'10"
138.
Jimmy ENGOULVENT
Cofidis 3h13'55"
139.
Baden COOKE
Fdjeux.com 3h15'45"
140.
Wim VANSEVENANT
Lotto - Domo 3h22'15"
141.
Christophe EDALEINE
Cofidis 3h22'39"
142.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon 3h23'07"
143.
Francesco SECCHIARI
Domina Vacanze 3h25'37"
144.
Matthew WILSON
Fdjeux.com 3h36'31"
145.
Frédéric FINOT
R.A.G.T. Semences - MG Rover 3h39'21"
146.
Sébastien JOLY
Crédit Agricole 3h43'18"
147.
Jimmy CASPER
Cofidis 3h55'49"