GT

Tour de France 2009  |  Stage 7. Barcelona (Esp) - Ordino/Arcalis (And)   

96th edition

224 km, 10 July 2009

Rider Team Time
1.
Brice FEILLU
Agritubel 6h11'31"
2.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne 05"
3.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 25"
4.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 26"
5.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 45"
6.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 01'05"
7.
Jérôme PINEAU
Quick Step 02'32"
8.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 03'14"
9.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 03'26"
10.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 03'47"
11.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
12.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
13.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
14.
Levi LEIPHEIMER
Astana
15.
Lance ARMSTRONG
Astana
16.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
17.
Denis MENCHOV
Rabobank
18.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
19.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
20.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
21.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 03'57"
22.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 04'10"
23.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
24.
Andreas KLÖDEN
Astana
25.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 04'25"
26.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 04'31"
27.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
28.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
29.
Laurens TEN DAM
Rabobank
30.
Peter VELITS
Team Milram
31.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
32.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
33.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC 04'39"
34.
Roman KREUZIGER
Liquigas 04'48"
35.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
36.
Christophe LE MÉVEL
Francaise des Jeux
37.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
38.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
39.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
40.
Linus GERDEMANN
Team Milram
41.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
42.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne 05'14"
43.
Christophe MOREAU
Agritubel 05'19"
44.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale 06'09"
45.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne 06'12"
46.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
47.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank 06'14"
48.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
49.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
50.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
51.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team 06'54"
52.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
53.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 06'56"
54.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom 07'09"
55.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
56.
Sylvain CALZATI
Agritubel
57.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 07'28"
58.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
59.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
60.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
61.
Christian KNEES
Team Milram
62.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
63.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
64.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC 09'03"
65.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank 09'16"
66.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
67.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
68.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 10'00"
69.
Sergei IVANOV
Team Katusha 10'21"
70.
Markus FOTHEN
Team Milram
71.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
72.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
73.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
74.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
75.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC 11'03"
76.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
77.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
78.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 12'18"
79.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
80.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
81.
Grischa NIERMANN
Rabobank
82.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
83.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
84.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
85.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
86.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
87.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
88.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
89.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana
90.
David LOOSLI
Lampre - NGC 12'59"
91.
Sebastian LANG
Silence - Lotto 14'23"
92.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 15'27"
93.
Filippo POZZATO
Team Katusha 17'55"
94.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
95.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
96.
Maxime BOUET
Agritubel
97.
Joost POSTHUMA
Rabobank
98.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
99.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
100.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
101.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
102.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 17'59"
103.
Matteo TOSATTO
Quick Step 20'18"
104.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto 22'25"
105.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne 23'23"
106.
Stef CLEMENT
Rabobank
107.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
108.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
109.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
110.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
111.
David LELAY
Agritubel
112.
Peter WROLICH
Team Milram
113.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
114.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
115.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
116.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
117.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
118.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
119.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
120.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
121.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
122.
Frederik WILLEMS
Liquigas
123.
Daniele BENNATI
Liquigas 23'54"
124.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 28'29"
125.
Romain FEILLU
Agritubel
126.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
127.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
128.
Fabio SABATINI
Liquigas
129.
Sébastien ROSSELER
Quick Step
130.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
131.
Niki TERPSTRA
Team Milram
132.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
133.
Steven DE JONGH
Quick Step
134.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
135.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
136.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
137.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
138.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
139.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
140.
Tom BOONEN
Quick Step
141.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
142.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
143.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
144.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
145.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
146.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
147.
Fabian WEGMANN
Team Milram
148.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
149.
Dimitri MURAVYEV
Astana
150.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
151.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
152.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano
153.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
154.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
155.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
156.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
157.
Gregory RAST
Astana
158.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
159.
Brian VANDBORG
Liquigas
160.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC
161.
Gerald CIOLEK
Team Milram
162.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
163.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
164.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
165.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
166.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
167.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
168.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
169.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
170.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
171.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
172.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
173.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
174.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel 29'51"
175.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC 31'57"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 7. Barcelona (Esp) - Ordino/Arcalis (And)

Race Type: Mountain stage

Distance: 224 km

Date: 10 July 2009