GT

Tour de France 2009  |  Stage 3. Marseille - La Grande-Motte   

96th edition

196.5 km, 6 July 2009

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 5h01'24"
2.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
3.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
4.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
5.
Jérôme PINEAU
Quick Step
6.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
7.
Fabian WEGMANN
Team Milram
8.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
9.
Maxime BOUET
Agritubel
10.
Linus GERDEMANN
Team Milram
11.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
12.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
13.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
14.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
15.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
16.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
17.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
18.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC
19.
Lance ARMSTRONG
Astana
20.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
21.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
22.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
24.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
25.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
26.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team 11"
27.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano
28.
Romain FEILLU
Agritubel 40"
29.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 41"
30.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
31.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
32.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
33.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
34.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
35.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
36.
Christian KNEES
Team Milram
37.
Gerald CIOLEK
Team Milram
38.
Peter VELITS
Team Milram
39.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
40.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
41.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
42.
Yauheni HUTAROVICH
Française des Jeux
43.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
44.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
45.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
46.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
47.
Filippo POZZATO
Team Katusha
48.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
49.
Anthony GESLIN
Française des Jeux
50.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
51.
Denis MENCHOV
Rabobank
52.
Benoît VAUGRENARD
Française des Jeux
53.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
54.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
55.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
56.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
57.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
58.
Jérémy ROY
Française des Jeux
59.
Sandy CASAR
Française des Jeux
60.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
61.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
62.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
63.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
64.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
65.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
66.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
67.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
68.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
69.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
70.
Tom BOONEN
Quick Step
71.
Steven DE JONGH
Quick Step
72.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
73.
Markus FOTHEN
Team Milram
74.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
75.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
76.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
77.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
78.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
79.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
80.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
81.
Roman KREUZIGER
Liquigas
82.
Daniele BENNATI
Liquigas
83.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
84.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
85.
Fabio SABATINI
Liquigas
86.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
87.
Levi LEIPHEIMER
Astana
88.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
89.
Brian VANDBORG
Liquigas
90.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
91.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
92.
Andreas KLÖDEN
Astana
93.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team
94.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
95.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
96.
Matteo TOSATTO
Quick Step
97.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
98.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
99.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
100.
Sébastien ROSSELER
Quick Step
101.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
102.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
103.
Christophe LE MÉVEL
Française des Jeux
104.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
105.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
106.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
107.
Robert GESINK
Rabobank
108.
Gregory RAST
Astana
109.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
110.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
111.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
112.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
113.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
114.
Sergei IVANOV
Team Katusha
115.
David LOOSLI
Lampre - NGC
116.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
117.
David LELAY
Agritubel
118.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
119.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank
120.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
121.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
122.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
123.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
124.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
125.
Grischa NIERMANN
Rabobank
126.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
127.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
128.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
129.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
130.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
131.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
132.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
133.
Laurens TEN DAM
Rabobank
134.
Joost POSTHUMA
Rabobank
135.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
136.
Niki TERPSTRA
Team Milram
137.
Frederik WILLEMS
Liquigas
138.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
139.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
140.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
141.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
142.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
143.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana
144.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 56"
145.
Christophe MOREAU
Agritubel 01'20"
146.
Sébastien JOLY
Française des Jeux
147.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
148.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
149.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
150.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
151.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
152.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
153.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
154.
Sylvain CALZATI
Agritubel
155.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
156.
Stef CLEMENT
Rabobank
157.
Brice FEILLU
Agritubel
158.
Jérôme COPPEL
Française des Jeux
159.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
160.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
161.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cervelo Test Team
162.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
163.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
164.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
165.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
166.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
167.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
168.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
169.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
170.
Peter WROLICH
Team Milram 01'40"
171.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto 03'25"
172.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 03'48"
173.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream 04'25"
174.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
175.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
176.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC
177.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 13'49"
178.
Dimitri MURAVYEV
Astana
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 3. Marseille - La Grande-Motte

Distance: 196.5 km

Date: 6 July 2009